Při přebírání páteční pošty na nás v redakci Pardubického deníku čekalo překvapení v podobě obálky s takzvaným kontaminovaným pardubickým kaprem. Šlo o dvě uzené rybičky s nápisem „Pozor, jed“, které do redakce anonymně rozeslala skupina podepsaná jako „občané Pardubic“. Skupina chce touto formou vzbudit veřejný zájem o podle ní dlouhodobě neřešený problém, kterým mají být staré ekologické škody v areálu pardubické Synthesie.
Dopis byl kromě naší redakce adresován také ministrovi životního prostředí, hejtmanovi a „primátorovi“ města.

Redakce Pardubického deníku oslovila všechny předpokládané adresáty, kterým zásilka také měla dorazit.
Včera dopoledne potvrdila přijetí balíčku pardubická radnice. Na její podatelnu přišla stejná obálka, jakou obdržel i Pardubický deník.
Obsahovala stejný průvodní dopis i přiložené „jedovaté“ ryby. Po zběžném prozkoumání zásilka putovala do odpadkového koše.

Anonym v koši

„Jedná se o anonymní dopis, navíc s velice zvláštní přílohou. Není nač reagovat,“ okomentoval netradiční zásilku náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Pardubická radnice má již s podobnou poštou zkušenost. V minulosti obdržela i zásilku bílého prášku, kvůli kterému na radnici zasahovali hasiči v přetlakových oblecích.

„I když je pošta adresována paní primátorce, psaní vždy otevíráme my, asistentky. Na stůl primátorky se tak takováhle nevábná překvapení nedostanou,“ konstatovala Jitka Hájková z odboru kanceláře pardubické radnice.

Ministerstvo životního prostředí, které mělo být dalším adresátem zásilky, do včerejší čtrnácté hodiny nepotvrdilo, že by balíček dorazil.
„Zatím nemáme zprávy, že by nám ,jedovatý kapr’ dorazil. Příchozí poštu ale budeme hlídat,“ sdělila Deníku tisková mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Text prohlášení doprovodili neznámí organizátoři i průvodním dopisem. Ten tvrdí, že „kontaminovaný pardubický kapr“ je pouze symbolem problému, kterým jsou staré ekologické zátěže.

„V areálu pardubické Synthesie jsou desítky let tuny jedovatých látek, stále více nebezpečné. Hrozí znečištění Labe a nikdo s tím nic nedělá. Naše neformální sdružení chce touto formou vzbudit veřejný zájem o problém, na který společnost léta kašle,“ vysvětlili anonymní pisatelé. Ti sami sebe označují jako „obyvatele Pardubic“.

„Ryba opatřená nápisem Pozor, jed, která je součástí otevřeného dopisu, není v žádném případě jedovatá a není v žádném případě výhrůžkou. Pokud však obsah zásilky ,potrefené husy’ alespoň trochu vyděsí, budeme rádi,“ napsali v dopise.

„Pohybuji se v oblasti životního prostředí asi dvacet let a starými ekologickými zátěžemi se zabývám déle než deset let. Takováto akce je opravdu hodně podezřelá. Podle mého jde na 99 procent o velice nepodařenou formu guerillového marketingu druhořadé PR agentury a vzhledem k formě provedení a načasování se domnívám, že jde o zoufalý pokus jisté frimy, která se léta marně (pro masivní odpor veřejnosti i úřadů) pokouší zprovoznit v Pardubicích spalovnu nebezpečných odpadů,“ napsal nám do redakce publicista a lékař zkoumající vlivy odpadového hospodářství na lidské zdraví Miroslav Šuta.

„Přestože balíček nebyl doručen do sídla Pardubického kraje, jeho představitelé považují obsah dopisu za užitečný a akci vnímají jako jistý ‚akcelerátor‘ situace. Jen škoda, že se organizátoři nepodepsali a vzdali se tak možnosti přímého dialogu,“ pravila Zuzana Nováková z tiskového odboru krajského úřadu. „Přímou souvislost se zamítavým stanoviskem Pardubického kraje k žádosti společnosti AVE, která v Rybitví hodlala zprovoznit spalovnu nebezpečného odpadu, v tom ale určitě nevidíme,“ odmítla podezření Miroslava Šuty Zuzana Nováková.

Neřešené zátěže

„Neřešené ekologické zátěže vzal na sebe stát při privatizaci podniků a o jejich sanaci se má rozhodnout v takzvané superzakázce. My jsme už v minulých letech na vládu v této věci několikrát apelovali,“ komentoval otevřený dopis náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
„Společnosti Synthesia dopis doručen nebyl, těžko se tedy k jeho obsahu můžeme vyjádřit. Dozvídáme se o něm teprve od novinářů,“ řekla mluvčí semtínské chemičky Jaroslava Doležalová.

TEXT PROHLÁŠENÍ

Vážení pánové ministře, hejtmane, primátore, vážení zástupci médií, v pátek jste od nás obdrželi „Kontaminovaného pardubického kapra“, netradiční dárek ve formě mrtvé ryby, který Vás asi příliš nepotěšil, dokonce Vás možná vyděsil.

Vězte, že se v žádném případě nejedná o výhrůžku. Ovšem pokud se nám podařilo Vás vyděsit, jsme za to rádi, neboť i my jsme vyděšení a chceme to touto formou dát najevo.

Ptáte se, z čeho máme strach? Ze starých ekologických škod v areálu Synthesie, z těch stovek tisíc, možná dokonce milionů, tun jedovatých látek, které jsou na skládkách, v nádrži Lhotka, a kdo ví kde ještě. Jsou tam desítky let, jsou stále více nebezpečné, stále hrozí, zejména znečištěním vody, a nikdo s tím nic nedělá. Stát se zavázal, že do roku 2015 tyto staré ekologické zátěže odstraní. Ovšem odstraňování postupuje velmi pomalu a navíc od roku 2008, kdy byla vyhlášen tzv. obří ekologický tendr, se neděje vůbec nic. Už třetí rok se nečistí a není jasné, co bude dál.

Máme reálnou obavu, že dříve, než k odstranění nebezpečných látek, dojde k ekologické katastrofě obřích rozměrů. A tomu nechceme přihlížet. Žijeme v Pardubicích, vychováváme tady své děti a takové riziko považujeme za absolutně nepřípustné. Proto jsme se rozhodli uskutečnit akci „Kontaminovaný pardubický kapr“. Proč „Kontaminovaný pardubický kapr“? Protože největší obavy máme o čistotu a nezávadnost vody, a to jak té, kterou pijeme, tak té, co teče v Labi.

Proč právě teď? Nejde o náhlý impuls, který spadl z nebe. Jsme nijak neorganizovaná skupina dlouholetých přátel, pracujeme v nejrůznějších profesích, většina z nás má děti různého věku. Žijeme v Pardubicích a není nám jedno, co se ve městě děje. Součástí naší party jsou jedinci, kteří se zajímají o ekologii a proto je téma nebezpečných odpadů v Synthesii častým tématem našich debat. Už delší dobu zvažujeme, co může obyčejný člověk udělat, aby se věci, jako je tahle, začaly skutečně řešit. Před několika dny jsme zaznamenali, že se jedná o zákazu vjezdu starších automobilů do centra Pardubic. Padl názor, že to stejně opět jen prošumí, začíná léto a bude zase „pohodička“. No a řekli jsme si, že právě začátek letní pohody představuje vhodnou příležitost na časovanou bombu v podobě nebezpečného odpadu upozornit.

Co chceme? Aby byl problém nebezpečných látek v Synthesii (ale samozřejmě zároveň problém starých ekologických zátěží obecně) tématem, na které se nezapomíná. Aby se jím skutečně intenzivně a seriózně zabývali politici i média. Aby se řešila podstata, kterou je velké potenciální nebezpečí, a ne pouze tahanice kolem zakázky. Je nám jedno, jak dopadne superzakázka, kdo ji vyhraje, nebo zda se rozdělí na řadu menších. To je na odbornících a politicích. My chceme, aby byl nebezpečný odpad odstraněn! Jde o životní prostředí nás všech a zejména našich dětí. To nikomu aspoň trochu zodpovědnému nemůže být lhostejné.

Věříme, že naše akce vyvolá pozornost, ale hlavně opravdovou reakci. Ne pouze další přísliby. Budeme čekat, co se bude dít. Zároveň vyzýváme všechny občany České republiky, aby neseděli lhostejně doma, ale rovněž aktivně upozorňovali na tento závažný problém. Pevně doufáme, že se věci pohnou kupředu. Pokud ne, jsme připraveni v aktivitách pokračovat, aby nás bylo slyšet víc.

obyvatelé Pardubic