Každý desátý člověk v našem kraji vychází z antigenního testování jako pozitivní na covid. Vyplynulo to ze včera zveřejněných čísel Nemocnic Pardubického kraje, které nabízejí testování ve všech svých pěti špitálech.

„Z víkendových součtů vyšla nejvyšší pozitivita při antigenních testech v chrudimské nemocnici – 13,25 %, nejnižší v Orlickoústecké nemocnici s necelými šesti procenty. Zhruba polovina všech antigenních testů, 1238, byla o víkendu provedeno v Pardubické nemocnici, tady pozitivita dosáhla 9,77 %,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová.

O antigenní testování, které je zdarma a které zabere do 40 minut včetně čekání na výsledek, je obrovský zájem. Kromě Pardubické nemocnice už žádná jiná nenabízí do konce roku volné termíny pro veřejnost.

Poslední volná místa jsou v rezervačním systému pardubické nemocnice od 29. prosince, jinde budou až v lednu.

Semrádová podotkla, že čísla o pozitivitě antigenních testů u veřejnosti jsou společná s testováním učitelů, obě skupiny jsou totiž vedeny ve stejném režimu a nelze je systémově oddělit. Je však předpoklad, že se čísla obou skupin nebudou příliš lišit.

U klasických testů PCR je pozitivita testů mnohem vyšší, dosahuje nyní až třetiny odebraných vzorků. Souvisí to s tím, že na klasické PCR testy chodí lidé indikovaní hygienou nebo lékařem, když je velký předpoklad onemocnění, zatímco na antigenní se může hlásit široká veřejnost. Ta toho využívá například kvůli ochraně svých blízkých před rodinnými návštěvami o nadcházejících svátcích.

Z dosavadní bilance antigenních testů vyšla ještě jedna zajímavá skutečnost: Více než třetina pozitivně testovaných byla asymptomatická, tedy bezpříznaková.

„Tito lidé pak potom ještě museli na potvrzení pozitivity na klasické PCR testy, které jsou spolehlivější,“ dodala Semrádová.

Epidemiologická situace se v kraji opět začala výrazně zhoršovat, a podle čísel nově zjištěných nakažených dokonce výrazněji než celorepublikově. Například za uplynulý víkend bylo v kraji podle údajů Ministerstva zdravotnictví zjištěno skoro dvakrát více infikovaných, než předcházející víkend.

„Začínají se nám opět plnit i lůžka v nemocnicích. Z listopadového minima 145 hospitalizovaných pacientů s covidem jich je už 165, z toho 27 na lůžkách JIP,“ dodala Semrádová.

Větším problémem je ale stejně jako v minulých měsících nedostatek personálu. Například v chrudimské nemocnici je nemocných, a to nejen s covidem, několik desítek zdravotních sester. Hejtmanství chce na pomoc nemocnicím poslat dobrovolné hasiče.