„Mobilní aplikace IDS doplňuje informační systémy veřejné dopravy, které jsou již v provozu. Na mapové aplikaci cestující uvidí příjezdy a odjezdy spojů, jejich aktuální zpoždění a další návaznosti,“ vysvětlil náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Aplikace zobrazí přibližnou polohu vozidla a ukáže cestujícímu, zda má dopravní prostředek zpoždění.

„Cestující už nebudou muset složitě vyhledávat spoje a zbytečně čekat na zastávkách. Vše potřebné naleznou ve svém telefonu. Aplikace u vybraného spoje zobrazí jízdní řád s odlišením již projetých zastávek a případným zpožděním,“ popsal náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš.

Aplikace také dokáže uživatele lokalizovat a u vybrané zastávky zobrazit nejbližší odjezdy. Danou zastávku si cestující může také zobrazit na mapách, využít může dokonce i služby Street View.

Oblíbené spoje si cestující může uložit a pokud by měl problém, vyřeší ho přednastavené volání na Call centrum společnosti OREDO.

Mobilní aplikaci IDS si mohou uživatelé nainstalovat pomocí Google Play. Aplikace je vhodná pro všechny chytré telefony s operačním systémem Android.

Ze začátku je však potřeba počítat s technickými problémy, kdy například aplikace nezobrazí konkrétní polohu spoje.

V systému se totiž denně ukládají čtyři miliony záznamů o polohách vozidel, ve špičce se jedná přibližně o 900 záznamů každých deset sekund. Systém pak musí vyhodnotit, zda polohy souhlasí s jízdním řádem, z toho aplikace následně odvodí zpoždění a nabídne informace o návaznosti dalších spojů. Do IDS IREDO je navíc zapojeno přes 30 dopravců.

Lada Součková