Na pardubickém zámku to ve středu k projektu LAUS ARCHEOLOGIAE (Sláva archeologii) přislíbili zástupci regionálních muzeí.
„Celkem by archeologickou dílnu mělo opustit šest putovních výstav, s nimiž budou spojeny různé doprovodné programy – například komentované návštěvy archeologických lokalit či ochutnávkou kuchařských specialit našich předků," konstatoval Jiří Junek, ředitel vysokomýtského muzea.

Popularizují nálezy

„Akce tak získává velký nadregionální význam. Kromě toho, že by měla mezi odborníky zahájit pravidelnou spolupráci ve věcech popularizace vědy, by měla zároveň zvýšit kredit Pardubického kraje coby zajímavého turistického cíle," vypočítává Tomáš Libánek, vedoucí oddělení kultury a památkové péče Pardubického kraje.

První výstava z tohoto cyklu, kterému dala tvář unikátní masková spona nalezená při vykopávkách v Mikulovicích na Pardubicku (na snímku Tomáš Kubelky), ponese název: Klenoty z hlubin věků, archeologie Pardubického kraje. „Výstava, která má veřejnosti ukázat nejzajímavějšího kousky muzejních trezorů a depozitářů, zahájí svou pouť v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě letos na podzim, poté se přesune do Chrudimi, dále do Pardubic a skončit by měla v Litomyšli," popisuje, Jiří Junek, ředitel vysokomýtského muzea.