Východočeské muzeum v Pardubicích dočasně uzavře archeologickou expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, a to od 11. dubna do podzimu. Uzavření je nezbytné kvůli stavebním úpravám spojeným s budováním nového společenského sálu, jehož autorkou je renomovaná architektka Eva Jiřičná.

Reprezentativní prostory, kterými se v podstatě dokončí rekonstrukce zámeckého paláce, jsou vyprojektovány podle studie ateliéru AI – DESIGN architektky Evy Jiřičné. Projekt zahrnuje především velký sál v 3. nadzemním podlaží. Součástí sálu bude i reprezentativní foyer a zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí v 2. nadzemním podlaží. Obě patra severního křídla budou tvořit celek, propojený skleněným schodištěm, kterým se právě architektka Eva Jiřičná proslavila ve světě. Sál bude mít kapacitu nad 200 osob a musí splňovat všechny akustické, estetické a požární parametry včetně bezbariérového přístupu. Zhotovitel bude mít na stavbu přibližně 30 měsíců.

Vizualizace reprezentantivních prostor zámku

Expozice Proti proudu času je otevřená na pardubickém zámku od listopadu 2015 a nabízí návštěvníkům možnost podniknout cestu historií regionu od 10. století až po dobu pravěkého osídlení. Pyšní se nejen bohatou sbírkou archeologických nálezů, ale také hmatovou stezkou, která umožňuje všem návštěvníkům, včetně zrakově postižených, zažít historii na vlastní kůži. Návštěvníci mají možnost dotýkat se replik keramiky, kovů a kamene. Expozice nabízí i další atrakce, jako jsou modely neolitického domu a pravěké pece.

„Zatímco expozice bude dočasně uzavřena, provedeme menší úpravy a těšíme se, že její znovuotevření přinese ještě lepší a poutavější zážitky pro naše návštěvníky,“ řekla archeoložka muzea Tereza Jošková.

Mohlo by vás zajímat: Stavbaři v Pardubicích posouvají most nad cyklostezkou

Zdroj: Čížková Nikola