Již po třiadvacáté se do Pardubic vrátí mezinárodní festival šachu a her Czech Open. První soutěže začínají v ČEZ Areně již ve čtvrtek.


„Místo konání se nemění, pouze turnaj v pokeru bude stejně jako loni k vidění v AFI Paláci. Vedle arény vyroste party stan, ve kterém bude možné sledovat přenosy těch nejzajímavějších šachových partií, a také rozbory jednotlivých partií," uvedl ředitel festivalu Jan Mazuch.

Po roční odmlce se na Czech Open vrací mistrovství juniorských družstev v šachu, zajímavostí je i mistrovství světa ve hře Toguz Kumalaku, což je národní sport v Kazachstánu či Kyrgyzstánu. Představeny budou i další v České republice méně známé hry, jako třeba carrom, což je hra indického původu podobná americkému kulečníku.

„Nejvyšším turnajem festivalu je Pardubice Open – otevřený velmistrovský turnaj v šachu. Šachy se letos budou hrát nejen klasicky, ale rovněž on-line," prozradil Deníku Jan Mazuch.

Pestrý turnaj

„Bude to pestrý turnaj, máme se na co těšit. Chuťovkou bude třeba bleskový maraton, který se hraje 24 hodin. Pro diváky budou mít turnaje určitě zajímavou atmosféru. Navíc si mohou na Czech Open zkusit různé nové hry nebo jen vyluštit křížovku či sudoku," řekl za organizátory Petr Laušman.

Všechny turnaje mohou diváci zhlédnout zdarma. Velmi atraktivní bývá třeba soutěž ve skládání Rubikovy kostky. Kromě klasických soutěží v této disciplíně uvidí diváci také to, jak složit kostku nohama či se zavázanýma očima.

Nudit se nebudou

Pro účastníky turnajů, kteří se opět sjedou z celého světa, je připraven i bohatý doprovodný program.
„Největší oblibu má každoročně fotbalový turnaj, kterého se účastní 25 až 30 družstev. Chystáme také výlet do Vídně a společenské večery na koupališti. Tam budou hrát i živé kapely z našeho regionu," konstatoval Jan Mazuch.
Hráči si ale v Pardubicích nacházejí zábavu i zcela spontánně.

Velkou oblibu si v předchozích letech získalo třeba letní kino, letos se mohou zahraniční účastníci Czech Open zúčastnit i akcí konaných jako součást Pernštejnského roku. „Nudit se tady hráči určitě nebudou," dodal ředitel festivalu.

Lukáš Dubský