Česká armáda by se prý údajně ráda zbavila jednoho z pěti svých letišť a ušetřit tak ročně stovky milionů korun. Doporučuje to alespoň Bílá kniha o obraně, která má jasně určit, co budou čeští vojáci potřebovat a čeho se mají v příštích dvaceti letech zbavit.

Podle České televize prý například na letišti v Pardubicích nemá armáda žádný stroj, přesto ji každý rok stojí půl miliardy. Tento strategický dokument by měla v nejbližších dnech projednat vláda.

„Zatím žádné konkrétní letiště jmenovat nemohu, tak daleko ještě nejsme,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Rozhodne se prý mezi letišti ve Kbelích, Pardubicích nebo Přerově.

Je to nesmysl!

Za naprostý nesmysl označil zrušení letiště v Pardubicích Jan Andrlík, ředitel společnosti EBA, která v Pardubicích provozuje civilní část tohoto mezinárodního vzdušného přístavu. „Vůbec nic o tom nevím. Považuji to ale za úplný nesmysl. Za prvé existují určité smlouvy s armádou, které jsou dlouhodobé a v návaznosti jsou i dlouhé výpovědní lhůty,“ řekl včera Pardubickému deníku Jan Andrlík, který prý sice nezná přesné záměry armády, ale věří, že by už s ním armáda o tomto tématu hovořila.

„Předpokládám, že by už o této věci armáda pohovořila jak s námi, tak i se zástupci města či Pardubického kraje,“ myslí si Andrlík.

Velmi dobré letiště

Podle něj by prst ministerstva obrany neměl ukázat na pardubické letiště i z toho důvodu, že zdejší vzdušný přístav je ve velmi dobrém stavu.

„Můžeme bez nejmenších problémů fungovat jako záložní letiště pro všechny případy. Navíc zde od roku 2004 funguje Centrum leteckého výcviku (CLV) pro potřeby armády,“ řekl Deníku šéf společnosti EBA. Podle něj by bylo chybou se takto zavedeného vojenského letiště zbavit i z důvodu poměrně levné ekonomiky. „Náklady na vojenské letiště nejsou v Pardubicích nijak vysoké. Už z toho důvodu by byl nesmysl ho rušit,“ dodal Jan Andrlík.

Česká armáda má v současnosti 133 letadel a vrtulníků. Platí kvůli tomu provoz letišť v Praze–Kbelích, Čáslavi, Pardubicích, Náměšti nad Oslavou a v Přerově. Podle expertů je to zbytečný přepych, který stojí stovky milionů.