Pardubický Chodník slávy před enteria arenou slaví jubileum. Počet dlaždic se jmény významných pardubických sportovců vzrostl na kulatých čtyřicet. Na chodníku tento týden přibyli hoteliér, odbojář a také fotbalový činovník Arnošt Košťál a hokejista Jiří Šejba.

Arnošta Košťála má pardubická veřejnost v paměti jako úspěšného hoteliéra, který provozoval Grand a později Veselku, nebo jako významného člena pardubického protinacistického odboje, který se zapojil do sítě organizované velitelem skupiny Silver A. Za svou spolupráci s odbojem byl roku 1942 popraven na pardubickém Zámečku.

Arnošt Košťál byl také příznivcem a podporovatelem pardubického sportu. Mezi jeho koníčky patřila jízda na koni, zajímal se také o atletiku, volejbal a hlavně fotbal. „Byl velkým donátorem tehdejšího SK Pardubice, v roce 1941 byl navíc zvolen jeho prvním místopředsedou a ustanoven předsedou fotbalového odboru," přiblížil náměstek primátora Jakub Rychtecký. „Jednalo se o velmi úspěšné období pardubického fotbalu, které se odehrávalo právě na tehdejším všesportovním stadionu, kam jsme po mnoha letech vrátili fotbal a stadion pojmenovali právě po Arnoštu Košťálovi,“ dodal Rychtecký. Po Košťálovi jsou v Pardubicích pojmenovány také ulice a základní škola na Dubině.

Odhalení dlaždice v Chodníku slávy se zúčastnila dcera Arnošta Košťála Anna Bekárková. „Jsem moc ráda, že byl můj tatínek v poslední době určitým způsobem konečně oceněn. Doba heydrichiády a Silver A byla za socialismu něčím, na co se snažilo zapomenout. Jsem na svého otce moc hrdá, pro mě to byl člověk s nesmírným talentem. Ač na něj nemám osobní vzpomínky, z toho, co znám z vyprávění od maminky a sourozenců, na něho vzpomínám jako na milovanou osobu. Tohoto ocenění, zvěčnění jména v Chodníku slávy, si moc vážím, stejně jako pojmenování fotbalového stadionu,“ řekla dcera Arnošta Košťála Anna Bekárková.

Druhým nově zvěčněným v Chodníku slávy se stal bývalý vynikající hokejista Jiří Šejba, který se zapsal do historie pardubického, ale i českého a československého hokeje. Narodil se 22. července 1962 v Pardubicích. V nejvyšší domácí soutěži odehrál 13 sezón. V téměř 500 utkáních dohromady nastřílel více jak 220 branek a vybojoval čtyři mistrovské tituly, dva z nich právě s Pardubicemi.

„Jiří Šejba je členem Síně slávy českého hokeje, neboť měl obrovský podíl i na zlaté medaili v roce 1985 na mistrovství světa. Všichni máme ještě v živé paměti jeho výkon ve finálovém utkání proti Kanadě. V tomto zápase dal hattrick, z toho jeden v oslabení po sóle z vlastního obranného pásma. Pro mě je to jeden z nejsilnějších momentů naší hokejové historie,“ představil hokejovou legendu náměstek Rychtecký. „Těší mě, že se nám tehdy podařilo navázat na úspěchy těch, kteří již v Chodníku slávy zvěčněni jsou. Vytvořili jsme partu lidí, která proslavila město po celém světě,“ řekl bývalý hokejista Jiří Šejba.