Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Feustel: Pohled na Zemi z vesmíru vám vyrazí dech

Praha – Rozhovor s astronautem Andrewem Feustelem.

6.8.2011
SDÍLEJ:

Americký astronaut Andrew FeustelFoto: Deník/Divíšek Martin

Řekl bych, že v Česku jste teď jeden z nejznámějších astronautů. Čekal jste, že vaše návštěva vzbudí takový ohlas?
Už jste tu měli skvělé astronauty dřív. Remek byl úplně první, ale byli tu i Cernan nebo Blaha, kteří měli s Českou republikou mnohem víc společného než já. Je to hezký kompliment, ale myslím, že je to díky tomu, že jsem ten nejsoučasnější.

Myslíte, že lidé jsou stále ještě zvědaví na to setkat se s astronauty?
Doufám, že se lidé o astronautiku stále zajímají. Že je podobné projekty, jako je ten náš s Krtkem, ale samozřejmě i samotný vesmírný výzkum, přitáhnou k zájmu o vesmír. Chtěli bychom oslovit hlavně děti a dát jim možnost o něčem snít. Je důležité, aby děti měly sny, za kterými by mohly jít.

To byl hlavní důvod, proč jste bral Krtka do vesmíru?
Přesně tak. Chtěli jsme symbol, který by spojoval několik generací. Navíc to není politický symbol a není využíván ani v žádné velké obchodní kampani.

S Akademií věd a Americkým centrem spolupracujete na vědeckém programu pro nadané české děti. Co bude jeho cílem?
Program by neměl vzbudit v dětech jen zájem o vědu, ale doufáme, že některé děti začnou přímo spolupracovat s firmami, které se zabývají vědou a fungují nejen v České republice, ale i ve Spojených státech. Setkají se s některými z předních vědců či laboratoří. Nejde o profit, ale o to podpořit vyrůstání dětí.

Líbil se Krtek ostatním astronautům?
Krtka tolerovali, a někteří si s ním dokonce hráli. Říkali, že je to roztomilá postavička a podporovali mě. Ale to my jsme zvyklí, vzájemně se podporovat.

Krtek musel splnit určitá bezpečnostní opatření. V čem je speciální?
Je nehořlavý a odlehčený. Ve vesmíru nechceme mít věci, které lehce chytnou. A našili jsme na něj suchý zip, aby nám na stanici jen tak nepoletoval.

Do vesmíru jste vzal Krtky dva. Jednoho jste dal Zdeňku Milerovi. Měl z něho radost?
Dali jsme mu asi polovičního Krtka. Vypadal, že z něj má vážně radost. Celý náš program velmi podporuje.

Na obou misích jste byl tzv. specialistou. Co bylo vaším hlavním úkolem?
Byl jsem vedoucím týmu astronautů, kteří vystupovali do volného prostoru. Tým jsem tvořil já a další dva kolegové. Uskutečnili jsme čtyři výstupy. Na ISS jsme prováděli údržbu a namontovali taky nová zařízení, především alfa magnetický spektrometr, který bude zkoumat antihmotu. Cvičili jsme na to asi 400 hodin na Zemi.

Co jsou největší rizika během výstupu do vesmíru?
Miniaturní objekty, které poletují kolem. Říkáme tomu vesmírné smetí – malé kamínky nebo zbytky starých družic. Když se pohybujete kolem ISS, vidíte na jejím povrchu místa, kam narazily. Vypadají jako malé krátery. Kdyby nás něco podobného zasáhlo, proniklo by to skafandrem a začal by unikat vzduch. V takovém případě, pokud je člověk ještě naživu, se musí okamžitě dostat zpátky na stanici.

Když jste studoval, vydělával jste si jako mechanik. Hodil se vám ve vesmíru trénink z garáže?
Rozhodně. Především když jsme opravovali Hubbleův teleskop. Tam jsem byl poprvé ve volném prostoru a práce byla technicky velmi náročná. Vyměňovali jsme součástky, o kterých si nikdo nemyslel, že je někdy budou astronauti vyměňovat, takže jsme museli hodně improvizovat. Umět si poradit s nářadím se mi velmi hodilo.

Neměl jste z takového úkolu strach, když to byla vaše první mise?
Měli jsme základní pravidlo: nerozbít Hubblea. Podle toho jsme trénovali tři roky. Navíc jsme věděli, že jde pravděpodobně o poslední servisní misi k teleskopu. Počítali jsme s tím, že tam po nás už nikdo nepoletí, a o to víc jsme se snažili.

A teď se neurazte, ale neztratili jste nějaké nářadí?
Ani na jedné z našich misí nám nic neuletělo. Ale některým astronautům se stalo, že jim nářadí ve vesmíru vyklouzlo. Ale skutečně jsme tvrdě trénovali, aby se nám podobné věci nestávaly.

Musíte mít pěkný výhled na Zemi, když jste na „vesmírné procházce“.
To tedy ano. Je to úžasné a Země vypadá perfektně. Úplně vám to vyrazí dech. Září modře, a když letíte nad pouští, tak mění barvu dohněda. A kolem vidíte tenkou vrstvu atmosféry. Uvědomíte si, jak je Země křehká.

Připraví vás trénink na takové věci, jako je nulová gravitace, nebo stísněné prostory na ISS?
Nulová gravitace je to jediné, na co nás trénink nemůže připravit, jinak trénujeme skoro na všechno. Výstupy do kosmu nacvičujeme třeba pod vodou v bazénu. Je důležité, abychom věděli, do čeho jdeme a co nás nahoře může potkat. Proto se také učíme od zkušených astronautů. Takže když už jsme tam, nemělo by nás nic překvapit, a musím říct, že to docela funguje.

Není těžké v nulové gravitaci třeba usnout?
Ze začátku to moc nejde. Je to, jako když přijedete někam do hotelu a nemůžete si zvyknout. Ale tak třetí noc si zvykat začnete. Popravdě, mně se ve vesmíru spalo nakonec mnohem lépe než na Zemi.

Krtka jste vezl ve svém osobním zavazadle. Co si s sebou astronauti berou?
Každý si může vzít, co ho napadne. Pokud se mu to tedy vejde, musí to být malé věci. Většinou třeba fotografie rodiny. Jeden kolega měl s sebou plyšáky svých dětí.

Chutná vám astronautská strava?
O tom bychom se bavit neměli. S jídlem, jaké máte tady u vás, se to nedá srovnávat. Je to tak akorát na dva týdny. Ale šest měsíců? To je výzva.

Když už mluvíte o výzvách, dovede si představit, že byste strávil na ISS třeba půl roku?
Na to by možná měla odpovědět moje manželka. Doufám v další příležitost pro let do vesmíru, ale pobyt na ISS je něco jiného. Výcvik trvá dva a půl roku. Je to výzva nejen kvůli své délce, ale i v nárocích na rodinu. Tuto možnost ale nevylučuji a určitě ji zvážím, když dostanu příležitost. Necítím se ještě na astronautský důchod.

Máte na ISS nějaký volný čas?
Jsou chvíle, kdy máme volno. Většinou fotíme a natáčíme Zemi nebo sebe navzájem. Jednak pro různé dokumenty a pak také proto, že fotky a videa jsou vlastně to jediné, co z mise nakonec máme.

V kapele Max Q, která je složená výhradně z astronautů, zpíváte a hrajete na kytaru. Zazpíval jste si i ve vesmíru?
Zazpíval. Jeden kolega hrál na flétnu, druhý na klávesy, já si půjčil kytaru a společně jsme zahráli asi dvě písničky. Na víc jsme neměli čas, ale byla to zábava.

Když jste na misi, máte kontakt s rodinou?
Každý den si píšeme e-maily a máme možnost i na obrazový a zvukový přenos.

Jak vypadá takový denní program na ISS?
Máme spoustu práce, pracujeme 16 hodin. Vše je rozdělené na patnáctiminutové úseky, kdy plníme různá cvičení a údržbu. Jediné, co je pevně stanovené, je osm hodin pro spánek.

Jak chodíte na toaletu?
Nejlepší odpověď, kterou vám můžu dát, je, že velmi opatrně. A to je všechno.

Co dělá astronaut, když zrovna neletí?
Většina naší práce se odehrává na Zemi. Je to nějakých 99 procent. Na každou hodinu ve vesmíru cvičíme deset hodin na Zemi. Já byl ve vesmíru dvakrát, strávil jsem tam 28 dnů, ale astronautem jsem už přes deset let.

Myslíte, že bylo ukončení programu raketoplánů nutným krokem?
Souhlasím s ním, ale jen proto, že NASA se potýká s rozpočtovými problémy. Raketoplány samy o sobě příliš nákladné nebyly, ale přesunutí peněz z tohoto programu nám pomůže dosáhnout jiných cílů – vrátit se na Měsíc a jednou třeba i přistát na Marsu.

Takže příští cíle NASA jsou Měsíc a Mars?
Nejdříve Měsíc kvůli testům různého vybavení a jejich vývoji. Potom nějaký Zemi blízký asteroid. A pak Mars. A možná i dál. Myslím, že vesmírný program je hlavně o lidech ve vesmíru a jeho objevování. Začneme blízko, ale pak můžeme jít dál a dál.

Mnoho lidí v NASA konec raketoplánů silně prožívalo. A to nejen kvůli nostalgii, ale z praktických důvodů. Mnozí přijdou o práci. Co je teď čeká?
Samozřejmě s těmi, kteří přišli o práci, soucítíme. Jde o zkušené zaměstnance, kteří posledních 30 let umožňovali lety raketoplánů. Doufáme, že najdou uplatnění u soukromých společností. Ale samozřejmě to nebude hned. Nevěřím, že by litovali, že se podíleli na programu raketoplánů. Věřili v ně nejen hlavou, ale i srdcem. A kdyby k tomu měli možnost, tak do toho půjdou znovu.

Zmenší se i tým astronautů?
Tým astronautů se zmenší. S tím, jak šly raketoplány do výslužby, se snížil počet příležitostí k letům do vesmíru. Ale nepřestaneme s nimi. Budeme létat na ruských Sojuzech. Ale věříme, že budoucí počet astronautů kolem 55 bude stačit na to, abychom splnili naše letové povinnosti, ale i pro vývoj nového vesmírného plavidla nejen v rámci NASA, ale i v rámci soukromého průmyslu v USA.

Když jste vyrůstal, bylo objevování vesmíru druhem zápolení mezi USA a SSSR. Dnes země spolupracují. Myslíte, že je to lepší způsob než ono vášnivé zápolení předchozích let?
Ano. Spolupráce je výhodná kvůli vysokým nákladům. Ty ale možná nyní se zapojením soukromého sektoru klesnou a spolupráce nebude tolik nutná. Každopádně takové projekty, jako je ISS, by bez mezinárodní spolupráce nemohly fungovat.

Američané byli vždy na vesmírný program velmi pyšní. Neříkají ale nyní někteří, že za ekonomické krize jde o vyhozené peníze?
Někteří ano. Ale často neznají rozpočet, se kterým pracujeme. Je to polovina procenta ročního rozpočtu USA. To je vzhledem k množství peněz, které vláda utrácí jinde, malé množství. Navíc peníze „utracené ve vesmíru“ utrácíme tady na Zemi – v laboratořích, na univerzitách, u soukromých společností. Ty peníze platí pracovní místa spousty lidí, není to tak, že bychom je vzali do vesmíru a tam je někomu dali. Udržují lidi zaměstnané a také zvyšují technickou úroveň.

Je pravda, že vesmírný výzkum přinesl řadu užitečných věcí pro běžný život…
Přesně tak. Vedlejší produkty jsou úžasné. Mnohé z technologií, které dnes používáme, v dopravě, komunikaci či obraně, bychom bez vesmírného programu neměli.

Jste geofyzik, který pracoval na zvýšení bezpečnosti v dolech. Jak jste se dostal k NASA?
Jako každý civilista jsem vyplnil přihlášku, prošel několika konkurzy a měl jsem dost štěstí, aby mě vybrali. Asi díky kombinaci toho, že mám zkušenosti jako mechanik a geofyzik.

Máte dva syny. Chtějí taky do vesmíru?
Jeden ano, ale druhý ne. Tak uvidíme, jestli se časem oba nerozmyslí.

Jak reagovala rodina, když jste oznámil, že poletíte do vesmíru?
Celá rodina mě v tom velmi podporovala, a to dělají doposud.

Myslíte, že jednou ve vesmíru narazíme na jinou formou života?
Myslím si, že ve vesmíru jsou jiné formy života. Nedovedu si představit, že by nebyly. Navíc když je vesmír nekonečný. Myslím si, že život nalezneme v bakteriální podobě i na Marsu.

V kolika letech jste se rozhodl být astronautem?
Rozhodl jsem se ve dvou letech, ale nechali mě až ve třiceti pěti. Jako malý jsem věřil, že až vyrostu, bude cestování do vesmíru dostupné pro každého. Mnohem více než nyní. Jako astronaut si myslím, že nemáme vesmír jen objevovat, ale udělat ho dostupnějším i pro ostatní.

Do vesmíru jste vzal Nerudovy Písně kosmické, českou vlajku a dva Krtky. Kdybyste měl znovu letět, co byste vzal tentokrát?
O tom jsem ještě nepřemýšlel, ale když tu možnost dostanu, tak něco vezmu. Taky by bylo možné udělat třeba televizní přenos z vesmíru do České republiky.

V Čechách jste už podruhé, jak se vám tu líbí?
Letos je tu chladno, ale zase je to příjemná změna po těch vedrech v USA. Rozhodně jsme moc rádi, že jsme přijeli. Češi jsou velmi milí, tato země má úžasnou kulturu. Celý region je prostě fantastický a už se moc těším, až ho procestujeme. A samozřejmě máte výborné jídlo.

A co vám u nás chutná nejvíc?
Tak třeba svíčková, smažený sýr a samozřejmě plzeňské pivo.

Co vám pobyt ve vesmíru nejvíc dal?
Na každého působí jinak. Největší dopad na mě mělo, když jsem viděl, jak Země vypadá křehce. A také jak je nádherná. Vidíte ji jako celek, Země nemá z vesmíru žádné hranice. A vypadá tak poklidně. Tam nahoře je těžké uvěřit, že tu dole existují nějaké problémy. Takže jeden z hlavních dojmů, které jsem si z vesmíru přinesl, bylo, jak je důležité, abychom pracovali společně a starali se o planetu. A snažili se společně co nejlépe vyjít. Protože tato planeta je všechno, co my lidé máme. A doufám, že zatímco se učíme žít ve vesmíru, naučíme se žít společně i tady na zemi.

KDO JE Dr. ANDREW FEUSTEL, Ph.D.

- Narodil se v roce 1965 v Lancasteru v Pensylvánii.

- Vystudoval geofyziku. Členem NASA je od roku 2000.

- Jako specialista na výstupy do vesmíru se účastnil v raketoplánu Atlantis mise STS–125 k Hubbleovu teleskopu a v raketoplánu Endeavour mise STS–134 k Mezinárodní vesmírné stanici. Ve vesmíru strávil 28 dnů.

- Jeho manželka Indira má české kořeny. Mají spolu dva syny.

- Poprvé s sebou vzal do vesmíru Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku. Podruhé letěli do kosmu 2 plyšoví Krtečci. Jednoho z nich věnoval Feustel jejich autorovi Zdeňku Milerovi.

Autor: Jan Horký

6.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Zhruba třetina praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřela své ordinace na protest proti nedostatku financí a proti zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojila i asi šestina lékáren.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Naši prvňáci ze Základní školy Dříteč

Pardubice - Každou středu pravidelně zveřejňujeme prvňáky z pardubického regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení