„Dvě souběžné komunikace  vymezují plochu a zajišťují dopravní přístupnost všech objektů z vnějšího obvodu,“ popsal architekt Pavel Mudruňka, jehož návrh zastupitelé vybrali. Podél vnějšího obvodu budou také parkoviště, většina obyvatel ale zaparkuje v polozapuštěném suterénu bytových domů, kterých bude deset.

„Bytové bodové domy o čtyřech podlažích jsou rozmístěny tak, aby byl zajištěn dostatečný odstup protilehlých fasád. Domy se snižují směrem do krajiny, až přecházejí do bloku řadových rodinných domů. Jižní okraj je věnován sportovnímu hřišti s plochou pro rekreační využití,“ upřesnil architekt. Středem parku povede hlavní osa pro pěší, na niž budou navazovat dětská hřiště.

Nový architekt i developer

Oblast měl původně zastavět chrudimský developer Milan Kušta, jehož společnost ve spolupráci s architektem Zdeňkem Kozubem v lokalitě již čtyři bytové domy postavila. „S nástupem nového zastupitelstva se změnil názor na budoucí podobu výstavby a zastupitelé určili, že se nebude pokračovat dle studie zpracované architektem Kozubem,“ informovala starostka města Přelouč Irena Burešová.

Lidem se nelíbilo, že developer upravil plány, místo osmi menších domů chtěl postavit čtyři vyšší. „Zvyšovaly se požadavky na počet parkovacích stání, takže jsme dělali další studii. Proti ní lidé vystupovali, oni ale vystupují proti všemu, i proti té nové. Kvůli tomu se to celé pozdrželo,“ vysvětlil Kušta.

Město se tedy rozhodlo oslovit tři architekty, aby zpracovali novou studii. Zastupitelé vybrali návrh architekta Mudruňky. „Zpracuje podrobnou územní studii, která bude podkladem pro vypsání veřejné soutěže na developera, který v souladu s územní studií domy postaví,“ doplnila starostka.

Podle Kušty město zaváhalo a správnou dobu na výstavbu propáslo, byty podle něj budou kvůli situaci na trhu drahé. „Před dvěma roky byly mnohem nižší ceny stavebních prací. Město liknavostí přišlo o to, že mohli mít velký počet bytů za velmi dobré ceny. Teď se ceny úplně zbláznily,“ uzavřel Kušta.

Kdo domy postaví, rozhodne začátkem příštího roku soutěž.