Zrušení autobusového nádraží vedle pardubického pivovaru, kde má vyrůst multifunkční centrum s obchodním domem, kancelářemi a byty, se oddaluje.

„Autobusové nádraží bude fungovat do konce roku a pravděpodobně i příští rok,“ potvrdil náměstek primátora Petr Kvaš.

Problémy s pozemky

Zároveň pokročily přípravy terminálu B, který autobusové nádraží nahradí. Problém byl s pozemky v Palackého ulici naproti Hypermarketu Albert, na nichž má terminál vyrůst. Na začátku roku zastupitelstvo schválilo nákup těchto pozemků od společnosti Eurobit za cenu, která je o dva miliony korun vyšší než odhad, který si radnice nechala zpracovat.

Nyní město s majiteli stále jedná o podmínkách, domluva se ale prý blíží ke zdárnému konci. „Kupní smlouva i smlouva o provedení stavby je v tuto chvíli opřipomínkovaná od obou stran, i společnost Eurobit s tím již souhlasí. Ještě se tam podle stavby dělají přesné výměry,“ informovala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že pozemky by mělo město vlastnit nejpozději na podzim.

„Přes léto se snad dopracují k výsledku, abychom na podzim věděli, že terminálu už nic nestojí v cestě,“ řekl primátor Martin Charvát.

Na podzim chce město vypsat soutěž, která rozhodne, kdo terminál postaví. Do září roku 2021 by se pak nové stanoviště regionální dopravy za nebytovým domem u vlakového nádraží mělo otevřít. Stávající autobusové nádraží má být ale zrušeno nejdéle příští rok.

Provizorní řešení

„Pokud se na podzim podaří rozjet projekt terminálu B a v roce 2021 budeme nový terminál otevírat, tak by přechodné období na provizorní řešení mělo být velmi krátké,“ řekl primátor.

Vedení města pracuje i s možností, že by autobusy vůbec nezajížděly k nádraží. „Stále máme dvě pracovní varianty – najít náhradu pro autobusové nádraží, nebo rozmístit nástupní a výstupní stanice na větší území města, případně kombinaci těchto variant,“ poznamenal náměstek Kvaš. Konkrétní místa však neuvedl.

Podle náměstkyně Dvořáčkové jsou ale vyhlídky optimističtější. „Já si pořád myslím, že to vyjde a nakonec nebudeme muset provizorní řešení hledat,“ konstatovala Dvořáčková.