Nový zákon o hazardu sice zreguloval kamenné herny, ale povolil prý bez omezení hazardní hry na internetu. Tam dříve mohly být legálně jen sportovní sázky. Od roku 2017 ale toto omezení zmizelo a na internetu jsou ty samé válcové hry se symboly ovoce, jaké dříve mohly být jen v kamenné herně nebo casinu. A to s nejvyšším možným limitem sázek.

„Do kamenné herny musí člověk dojít, registrovat se a při každé návštěvě znovu ukazovat občanku. Při hře ho sleduje kamerový systém, po dvou hodinách se mu hra automaticky na 15 minut zablokuje na všech automatech v herně. Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici, protože přístup na internet se nikomu zakázat nedá,“ vysvětlil mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek.

Dle statistik Ministerstva financí se hraje v České republice za čím dál vyšší sázky, ale tento nárůst tvoří právě hraní přes internet. „Kamenné herny a casina si ještě drží velký kus celkového koláče, ale postupně budou kvůli nástupu internetové generace klesat,“ dodal Čírtek.

Tento trend je nepříjemný také pro města a obce. Pro některé totiž tvoří příjmy z hazardu nezanedbatelnou položku v rozpočtu. Z hraní v kamenné provozovně se daň dělí tak, že 65 procent výnosu dostanou města a obce, 35 procent si nechá stát. U hraní na internetu je přitom poměr opačný – stát si nechává 70 procent a jen 30 procent přerozdělí obcím.

V Pardubicích hazard za poslední rok ubyl o čtvrtinu. Počet automatů v krajském městě klesl z 1100 na 800 kusů. Podobný trend je viditelný v celé České republice.