V Pardubickém kraji stojí řidičský průkaz skupiny B, tedy na osobní automobil , od 16 do 25 tisíc korun. Přitom ještě před pěti lety se dala autoškola absolvovat za zhruba 7,5 tisíce korun a před dvěma za polovinu dnešní částky. Některé autoškoly nabízejí slevu pro studenty – nejčastěji ve výši 500 korun. Kdo na řidičák spěchá nebo kdo se chce učit řídit s automatickou převodovkou, musí naopak sáhnout hlouběji do kapsy.

„Já mám autoškolu od roku 2019, tehdy jsem načínal zhruba na deseti a půl tisíci korun. Aktuálně je cena 19 800 korun,“ uvedl Roman Drahoš z litomyšlské autoškoly Zebra, který chce podle svých slov cenu udržet alespoň do konce roku. „Pak nevím co bude,“ dodal.

Stejně jako průměrná mzda

Mezi provozovateli autoškol se mluví o tom, že by ceny kurzů měly být stejné jako průměrná republiková mzda. V současné době, tedy zhruba 40 tisíc korun. Takovou představu má například Patrik Nosek, generální ředitel Autoškoly NOBE z Ostravy, která má pobočky v Čechách, na Moravě i ve Slezsku a velikostí své sítě je největší autoškolou v ČR.

„Určitě bychom chtěli ceny navyšovat. Normální cena kvalitní autoškoly by měla být stejná jako průměrný měsíční plat v republice. Takže v současné době kolem čtyřiceti tisíc korun. Ale musíme se dívat na situaci na trhu. Čekáme také, jak zareagují další autoškoly,“ řekl pro Deník

Návštěvníci si vyzkoušeli, jak zruční dokážou při jízdě být. Den Dopravní bezpečnosti 2022 se konal na Pardubickém letišti.
Ukaž, jak řídíš. Řidiči si v Pardubicích vyzkoušeli, co je v autoškole nenaučí

Reportérka Pardubického deníku oslovila provozovatele autoškol napříč krajem a ti přiznali, že v posledních letech zdražovali několikrát. Za růstem cen je podle vedení autoškol všeobecné zdražování.

„Důvody jsou dva, zdražení komplet všeho kolem nás a tím pádem vyšší naše náklady. A další důvod je dlouhodobé podcenění autoškol,“ zdůraznil Miroslav Kubín, z autoškoly v Jevíčku, který se ale aktuálně už zdražovat nechystá.

„Cena za výcvik je složená z řady složek, z nichž asi největší jsou náklady na provoz výcvikových vozidel i nákladů na provoz – benzin, pojištění, servis atd. Dále je nutno zaplatit i učitele, i zde je silný tlak na zvyšování odměn. Další složkou je i růst nájemného za pronajaté prostory, především učebny, a provoz těchto prostor,“ přiblížil Jan Černý z vedení Asociace autoškol ČR.

„Pokud chceme mít kvalitní výcvik, musíme zaplatit dobrý instruktory,“ dodal majitel autoškoly Roman Drahoš z Litomyšle.

V nejbližší době se ale oslovené autoškoly zdražovat nechystají. Pokud by například razantně zdražily pohonné hmoty či jiné náklady, zvýšit ceny by ale musely.

I přesto ale hlásí autoškoly velké počty zájemců o absolvování kurzu. „Podle mne se nijak výrazně růst cen na zájmu o přípravu neprojevuje, získat řidičák na skupinu B je dnes téměř nutnost, a tedy zájemci do autoškol přijdou stejně. Je možné uvažovat o krátkodobém vlivu, ale v delším horizontu se to výrazně neprojeví,“ myslí si Černý.

Synthesia Pardubice.
Pardubická Synthesia má nového majitele. Od Agrofertu ji koupila skupina Kaprain

Absolvování autoškoly trvá několik týdnů, ale spíš měsíců. Pro řidičský průkaz skupiny B musí žák odjezdit minimálně 28 vyučovacích hodin, jedna trvá 45 minut. V praxi jezdí často žáci dvě hodiny za sebou, tedy 90 minut. Pokud si ani poté žák k závěrečné zkoušce netroufá, může si připlatit další jízdy. Cena se pohybuje v řádech několika set korun za hodinu. Součástí výuky je také deset hodin teorie.

Po ukončení autoškoly čeká na žadatele o řidičské oprávnění zkouška, která se u „béčka“ skládá ze dvou částí. První je písemný test z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy, znění otázek vydává ministerstvo dopravy. Je potřeba získat minimálně 43 bodů z 50 možných. Druhou část zkoušky tvoří praktická jízda s autem.

Netradiční hostina u 230 metrů dlouhého stolu přímo na pardubické třídě Míru ve čtvrtek symbolicky ukončila léto. Tisíc lidí zasedlo k jednomu stolu, přijít mohl kdokoliv.
Netradiční večeře na třídě Míru. Stůl měl přes 200 metrů, přišly stovky lidí

Se zkouškami jsou spojeny správní poplatky, které vybírá příslušný městský úřad či magistrát a nejsou součástí ceny výcviku. Za první zkoušku, testy z pravidel a jízda, se hradí 700 korun, opravná zkouška z pravidel stojí 100 korun, opravná zkouška z jízd 400 korun.

Příklady cen za řidičský průkaz sk. B Pardubický kraj:

Autoškola Miroslav Kubín Jevíčko – 16 000,- korun
DPMP Pardubice – 17 500,- korun
Autoškola Faltus Pardubice – 17 990,- korun
Autoškola Essa Pardubice 18 780, korun
Autoškola Zebra Litomyšl – 19 800,- korun.
Autoškola Bartoš Ústí nad Orlicí – 20 300,- korun
Autoškola Šmerák Chrudim – 21 999,- korun