Až dvacet pět vraků silničních vozidel napočítali od začátku minulého roku jen na území prvního městského obvodu. Jak takový vrak na ulici poznáte? Podle žluté samolepky.

Žlutá nálepka veliká asi jako papír formátu A4 s černým textem se neobjeví na předním skle vozidla jen tak a doslova je takovou formou poslední výstrahy. Na čelním skle vydrží dva měsíce a pak zmizí – ovšem i s autem. Na záchytné parkoviště nebo rovnou na vrakoviště.

Nějaký čas uteče

„Celý postup není zase tak jednoduchý a než se dostaneme k fázi, že vozidlo odtáhne specializovaná firma, nějaký čas uteče,“ říká Hana Tomanová, zastupitelka a bývalá starostka prvního pardubického obvodu.

První informaci dodává úřadu většinou městská policie. Když strážníci vrak objeví, oznámí jej na dopravním odboru příslušného městského obvodu.„Naši pracovníci si vozidlo fotograficky zdokumentují a znalec musí zhodnotit, jestli se skutečně jedná o vrak. V případě, že je vozidlo ještě osazeno registrační značkou, necháme si samozřejmě podle ní zjistit majitele vozidla a zasíláme mu výzvu k odstranění vozidla,“ uvádí Tomanová.V případě, že na vozidle značka není, přichází čas pro samolepku. Výzva obsahuje kontakt na příslušný městský obvod a informaci pro majitele vozidla, že za dva měsíce bude vozidlo odtaženo právě na jeho náklady.

„Kromě toho je také nutno pamatovat, že jinak se zachází s vozidlem na a mimo pozemní komunikaci. V prvním případě musíme postupovat podle zákona o pozemních komunikacích a ve druhém podle zákona o odpadech,“ dodává bývalá starostka.

Jak to chodí v Anglii

Nalepování samolepek na odepsaná vozidla není v Evropě žádnou novinkou. Na podobnou výstrahu narazíte třeba ve Velké Británii. Tamní policisté takto dokonce informují i dlouhodobě špatně parkující. Místo obyčejného lístku za stěrač dostane řidič na čelní sklo samolepící fólii, ve které je neprodyšně zalepeno předvolání. Lístek tak nemůže zmoknout a majitel auta se nemůže vymluvit ani na to, že lístek „asi odfoukl vítr“, protože samotná fólie jde ze skla odlepit jen obtížně.

A není divu, že si v Anglii dají takto záležet. Dopravní přestupky jako nesprávné parkování je tam významným zdrojem příjmu místní radnice. Například v okrajových částech Nottinghamu narazíte snad opravdu v každé páté uličce na pěšího anglického policistu s pokutovým bločkem, jak kontroluje u krajnice zaparkované automobily.

Vraky najdete všude

„S odstavenými nepojízdnými auty bez registračních značek se občas setkáváme. Poslední dva případy jsme řešili na konci minulého roku. Dvě vozidla stála dlouhodobě v jedné ulici. Sice byla na kraji komunikace, ale u toho jednoho jsme už začínali polemizovat o záboru veřejného prostranství. Podařilo se nám dohledat oba majitele aut. Jeden vůz odstranil. Druhý ho jen přeparkoval na nedaleké parkoviště. Museli jsme ho proto upozornit, že tak to není možné a následně auto zmizelo.

Před časem nám také hodně dlouho stálo nepojízdné auto u vlakového nádraží. Tam bylo pátrání trochu složitější, ale nakonec jsme majitele našli. Byl někde od Ústí nad Labem. Jestli si dobře pamatuji, tak ale tehdy muselo auto na vlastní náklady odstranit město,“ uvádí velitel městské policie v Moravské Třebové Karel Bláha. Problematice odstavených vraků se strážníci věnují průběžně celý rok, aby nestrašily ve městě. Většinou majitele dohledají a dohodnou se s ním na odstranění auta.

Máte ve svém okolí také problém s vraky automobilů? Diskutujte pod článkem!

Jiří Sejkora, Iveta Nádvorníková