„Bohužel, jak jsem předpokládal, zástupci AVE hned na začátku jednání kategoricky prohlásili, že spalovnu neprodají a chtějí projekt dovést do úspěšného konce. O to víc mě mrzí, že se v roce 2017 nepodařilo spalovnu odkoupit do majetku města,“ řekl pardubický primátor Martin Charvát.

Ke schůzce došlo v úterý, tedy ve stejný den, kdy se konalo i kritizované, téměř dvanáctihodinové online zasedání s veřejností. Na něm se odborníci snažili zodpovídat dotazy ze strany města, obcí a občanů.

Psali jsme:

„Nejen město Pardubice, ale i dotčené okolní obce a řada dalších osob uváděly argumenty, které dokazovaly, že jednání pouze prostřednictvím online připojení je nezákonné a řadě zájemcům tato forma znemožní se projednání zúčastnit a říci svůj názor,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal. Dodal, že mu na online formu přišlo mnoho stížností.

Ministerstvo životního prostředí má nyní 60 dnů na vypořádání všech připomínek, které zazněly nebo jež obdrželo písemně. Od dotčených samospráv, spolků i veřejnosti jich na ministerstvo ještě před veřejným zasedáním přišlo 74.

V jednu chvíli bylo přes své počítače připojeno více než 450 účastníků. I tak je to jen zlomek oproti roku 2009, kdy na veřejné projednání v hokejové aréně dorazilo pět tisíc lidí. V pozvánce od ministerstva byla navíc podle Nadrchala chyba v odkazu. Někteří lidé tak mohli mít problém se připojit.

Zástupci města i nadále kritizují zvolenou formu jednání i odpovědi odborníků. Někteří podle nich nedokázali zodpovědět dotazy ani komentovat připomínky. „Zoufale si předávali slovo jeden druhému, což jejich důvěryhodnost nepotvrdilo,“ okomentoval úterní jednání náměstek Nadrchal.

Podle města byl zvolený způsob zasedání nezákonný a navíc diskriminační. „Koordinovaně se sousedními obcemi, které mají stejný názor, se rozhodneme, jak postupovat. Nevylučujeme ani soudní cestu,“ informoval Nadrchal.

„Obec Rybitví bude dále bojovat proti spalovně všemi možnými způsoby, které nám zákon umožňuje. Chceme také zorganizovat veřejnou petici, kde dáme možnost občanům vyjádřit se k nesouhlasu se spalovnou. Máme s obcí Srnojedy další nápady, ale nyní je musíme probrat s právníkem,“ informovala starostka Rybitví Eva Šmeralová.

close V úterý 8. února proběhlo veřejné projednání záměru společnosti AVE obnovit provoz spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. I přes námitky Pardubic, a mnoha dalších, proti online distanční formě Ministerstvo životního prostředí trvalo na svém. info Zdroj: Vít Ulrych zoom_in V úterý 8. února proběhlo veřejné projednání záměru společnosti AVE obnovit provoz spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. I přes námitky Pardubic, a mnoha dalších, proti online distanční formě Ministerstvo životního prostředí trvalo na svém.