Na pouti se představí jediní dva čeští zástupci ve světovém leteckém šampionátu Red Bull Air Race Martin Šonka a Petr Kopfstein a vůbec poprvé v historii předvedou na českém území průlet mezi pylony. Oba piloti vystoupí v programu dvakrát – v sobotu i v neděli vždy po poledni a znova po 14. hodině.

Ačkoliv se nejedná o závod série, bude ukázka obsahovat všechny oblíbené manévry. Fanoušci se mohou těšit na vysokou rychlost a létání těsně nad zemí.

Jediné, čeho se nedočkají, jsou závodní speciály letců, které budou tou dobou již na cestě na šampionát v Kazani. „Budeme používat naše akrobatická letadla, která mají nižší výkon, ale i tak ze sebe vydáme maximum,“ řekl Petr Kopfstein a upřesnil, že budou létat rychlostí až 370 kilometrů v hodině a dostanou se do přetížení přibližně 10G. Trať s nafukovacími pětadvacetimetrovými pylony bude v Pardubicích stavět dvacetičlenný tým Red Bull Air Race. Souboj letců o lepší čas doplní český komentář.

Letový program Aviatické pouti však přinese nejen superrychlé současné stroje, ale celkový průřez vývojem letectví od samých počátků. „Letový program letos začne dříve, již v 11 hodin a skončí v 16.50,“ uvedl Jan Rudzinskyj, sám letec, který letový program pouti sestavil.

Letiště bude po oba dny otevřeno pro návštěvníky od 8 hodin. Pořadatelé doporučují vypravit se na místo s dostatečnou časovou rezervou. „Pokud vyjde počasí, očekáváme za oba dny i více než třicet tisíc návštěvníků,“ odhadl místopředseda sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda. To může přinést problémy hlavně v dopravě. „Prosíme řidiče, aby respektovali pokyny policistů a pořadatelů a parkovali na místech k tomu určených,“ vyzvala mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

V parkoviště se změní část silnice I/37, dále mohou řidiči zaparkovat v západní části dostihového závodiště, u letištních kasáren nebo na travnaté ploše u plochodrážního stadionu, odkud se na letiště dostanou kyvadlovou dopravou. K dispozici bude i parkoviště v Masarykových kasárnách na Zborovském náměstí.

Dopravní omezení
Největším dopravním omezením bude uzavírka silnice I/37 od Dražkovic po nadjezd u Parama, vozovka bude sloužit jako parkoviště. Po oba víkendové dny bude uzavřena od 8 do 20 hodin.