Aviatická pouť, která v Pardubicích proběhne o víkendu 27. a 28. května, láká na světovou hvězdu letectví. Vedle několika předních hvězd svou účast potvrdil i Luke Czepiela, který jako první člověk přistál na jednom z nejluxusnějších hotelů v Dubaji. Na ploše o 27 metrech, určené pro vrtulníky.

„Jeho jméno známé v leteckém světě si někteří diváci možná hned nevybaví, ale zcela jistě zaznamenali v polovině března letošního roku jeho výkon. Tehdy se tento devětatřicetiletý polský pilot stal prvním člověkem, který s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Uvážíme-li, že plocha měla průměr 27 metrů, tak je to velice pěkný výkon,“ řekl s neskrývanou radostí Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

„Plocha byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí. Tam se muselo jednat o perfektní rozpočet na přistání, protože k orientaci pilot neměl žádné referenční body tak jako na letišti. Je také zajímavé, že pro přistání nevyužil ani celou délku heliportu a ještě šest metrů ušetřil,“ sdělil Rudzinskyj, který dodal, že pilot se na tento výkon připravoval dva roky, během kterých uskutečnil stovky cvičných přistání ve vymezeném prostoru.

Jak Lukasz Czepiela, tak jeho Carbon Cub se poslední květnový víkend předvedou divákům v Pardubicích.

„Jedná se také o jedinečnou možnost, protože krátce po Aviatické pouti bude letoun přepraven do Spojených států, takže příležitost vidět rekordmana s jeho letadlem na evropské airshow, bude jen na letošní Aviatické pouti v Pardubicích,“ dodal Jan Rudzinsky.

V Pardubicích se představí i showpilot Jurgis Kairys, akrobatická skupina Flying Bulls nebo Martin Šonka a Petr Kopfstein.

Vedle letových exhibicí, které potrvají přibližně pět hodin, má Aviatická pouť tradičně připraven i celodenní pozemní program pro celou rodinu.

Návštěvníci se mohou těšit na virtuální vyhlídkové lety, přehlídku RC modelů, 3D divadelní scénky Klubu vojenské historie nebo výstavu věnovanou Československým letcům RAF či výstavu vojenské techniky Armády ČR. Chybět nebude ani autogramiáda pilotů a hostů Aviatické pouti.

Zdroj: Red Bull

Program je totožný pro oba dny, letiště se otevírá v 8 hodin. Pozemní program startuje v 10 hodin.

Jubilejní 30. ročník v loňském roce navštívilo zhruba 25 tisíc lidí. A to i přesto, že v programu kvůli válce na Ukrajině chyběly bojové scény a naopak nabídl ukázku záchrany lidí s pomocí vrtulníku.

Lukasz Czepiela

Lukasz Czepiela je profesionálním pilotem dopravního Airbusu A320, současně je letecký akrobat a první polský pilot Red Bull Air Race. Zajímavé je, že u okouzlení létáním u něj byla částečně i česká stopa. V roce 1989, ve svých šesti létech, navštívil s otcem letecký den, kde viděl perfektní sestavu, kterou předváděl tehdejší přední polský akrobat Janusz Kasperek na letounu Zlin Z-50LS vyráběném v Otrokovicích.