O nadcházejícím víkendu se uskuteční jedna z divácky nejnavštěvovanějších akcí pořádaných na území Pardubic. Řeč je o tradiční Aviatické pouti, která se letos koná již po devatenácté v řadě. Pořadatelé očekávají účast v řádech desítek tisíc lidí, kteří se musí nějak na letiště dopravit. V sousedství letiště se navíc konají souběžně další kuturní a sportovní setkání, lidé by se proto měli dopředu připravit na možné komplikace v dopravě a zvolit spíše posílenou městskou hromadnou dopravu.

V loňském roce zavítalo na dvoudenní Aviatickou pouť na dvacet tisíc lidí. Vyšší účasti by se ale pořadatelé rozhodně nebránili. „Kdyby přišlo 30 až 40 tisíc lidí, byli bychom spokojeni,“ říká jeden z organizátorů leteckého dne Jaroslav Janda. O úspěšnosti obdobných leteckých dnů ale rozhoduje především počasí. Co pořadatelé vědí již nyní, tropická vedra se očekávat nedají. A jak to bude s deštěm a větrem, tedy faktory, které kromě návštěvnosti navíc ovlivňují i samotné letecké ukázky ve vzduchu, budou mít jasno až o víkendu. Největším tahákem má být evropská premiéra amerického letounu z druhé světové války P – 38 Lightning.

Kyvadlová doprava

Kvůli provozu mezinárodního letiště, jež pracuje v režimu schengenského prostoru, je omezena parkovací plocha uvnitř letiště. K dispozici proto budou pouze parkoviště u letiště a v areálu dostihového závodiště. Zde se ale v sobotu koná dětský den, takže i tady bude velký pohyb lidí a vozidel. Pořadatelé proto doporučují odstavit motorová vozidla na bezplatných parkovištích v centru města a dopravit se na letiště linkou číslo 8. Ta bude od 11 hodin posílena kyvadlovou dopravou. Letiště bude po oba dny otevřeno v době od 8 do 18 hodin a hlavní letový program začíná ve 14 hodin. Po skončení sobotního programu se mohou návštěvníci Aviatické pouti vydat i na svítkovský plochodrážní areál, kde v 18 hodin startuje Mistrovství světa družstev juniorů. Po předložení vstupenky z Aviatické pouti mohou zájemci uplatnit zvýhodněné vstupné.