Trestně stíhaný expremiér Andrej Babiš ve čtvrtek při své tour napříč republikou zamířil do Lanškrouna, poté přejel do Ústí na Orlicí. Nejhustší byla atmosféra právě v Ústí, kde byla od jednoho z Babišových příznivců málem inzultována i naše reportérka. Poté byl v Vysokém Mýtě a odpoledne jel do Chrudimi. Svou tour uzavřel návštěvou v Přelouči a Lázních Bohdaneč.

Andrej Babiš na návštěvě Moravskoslezského kraje, 23. srpna 2022 v Krnově.
Na Pardubicko míří Babiš tour. Policisté čekají protesty, taktiku ale neprozradí

Lázně Bohdaneč

Do Lázní Bohdaneč dorazil Andrej Babiš se zpožděním. Na mítinku došlo k vážnějším střetům. Příznivci bývalého premiéra po odpůrcích házeli klacky i ukradené píšťalky.

Jeden z odpůrců z Lázní Bohdaneč odjel z roztrženým tričkem. "Povalil mě na zem, stříkl na mě nějakou vodu a roztrhl mi triko," popsal incident David Štefl.

Na začátku svého monologu Babiš představil kandidáta do Senátu za ANO, současného pardubického primátora. "Tady je pan Charvát. Vy jste primátor, ne?" zeptal se Charváta Babiš. V další větě pak ujistil, že pokud lidé Charváta zvolí do Senátu, bude pro ně "makat".

Komentář Deníku z Babišova mítinku v Chrudimi:

Mítink Andreje Babiše v Chrudimi
GLOSA: To jsme se u Babiše pěkně pohádali. Lépe než ve frontě na maso

Přelouč

Také do Přelouče předtím Babiš dorazil se zpožděním. Mítink měl podle programu začínat ve čtvrt na čtyři, příjezd bývalého premiéra ale nabral zpoždění. Na místo dorazil zhruba o patnáct minut později. "V Chrudimi byli značně agresivní. Jeden pán na mě dokonce plival a kolegyni kopl," řekl na začátek Babiš.

I na předposlední zastávce v Pardubickem kraji se střetly dva tábory. "Vyndej si tu píšťalku z pusy, ty náno," křičel senior na jednu z odpůrkyň.

Přeloučáky nevyhnal ani déšť, který se uprostřed Babišova mítinku spustil. Projev někdejšího ministra Karla Havlíčka a poslance Martina Kolovratníka sledoval také Přeloučák Karel. "Nelíbí se mi, že tu malé děti křičí, že je Babiš estébák. Kdyby to dělal starý chlap, pochopím to," postěžoval si Karel, který na náměstí dorazil s manželkou. "Já si pro podpis nepůjdu, já už ho totiž mám," dodala jeho žena.

Expremiér Andrej Babiš jezdí napříč Českou republikou už od začátku léta, k potyčkám mezi jeho stoupenci a odpůrci ale dochází čím dál častěji. V pondělí 22. srpna v Kopřivnici na Novojičínsku například mladá osmadvacetiletá žena křičela na Babiše, že je lhář. Video incidentu se pak šířilo internetem. 

Vejce na dveřích Babišova obytňáku ve Vysokém Mýtě
Děkujeme, odejděte, rozloučilo se Mýto s Babišem. A s vajíčkem na obytňák navrch

Na všech akcích dozorovali policisté. „U všech akcí standardně vyhodnocujeme možná bezpečnostní rizika a dle nich přijímáme opatření. Jaká konkrétně, ale nechceme nikdy z taktických důvodů blíže specifikovat,“ uvedla mluvčí krajských policistů Markéta Janovská.

Babišův mítink v Chrudimi
Nevšímejte si najatých od pětikoalice, vzkázal Babiš příznivcům v Chrudimi

V jihočeské Třeboni Babiše vypískali, město musel předčasně opustit kvůli údajné hrozbě atentátu. 

Prostesty provázely jeho mítinky i počátkem týdne ve Slezsku, kde má přitom početnou voličskou základnu.