Zítra bude v Pardubické krajské nemocnici slavnostně otevřen již jedenáctý český babybox – schránka, kam mohou matky ve složité situaci anonymně odložit své dítě. Doposud byl ve východních Čechách zatím jen na jediném místě, a to v Ústí nad Orlicí.
Schránka bude umístěna na pavilonu porodnicko-gynekologické kliniky.

Iniciátorem její instalace je filmový režisér Jiří Strach, za realizací schránky pak stojí sdružení Babybox – Statim, které už má „na svém kontě“ deset otevřených babyboxů a hodlá jich v České republice zřídit celkem dvacet.
Celkem už babyboxy zachránily životy 12 dětí. „Náš program je jasný. Máme jediné přání – aby již nikdy nebylo nalezeno mrtvé tělíčko novorozence,“ řekl šéf sdružení Statim Ludvík Hess.

Vítám vás

Dny otevření nestanovuje Hess náhodně. „Máme tak box prvomájový, otevřený na den dětí, mikulášský a podobně. Pro ten pardubický jsem vybral datum narození mého syna Matýska,“ vysvětlil Ludvík Hess.

Slavnostní otevření proběhne za účasti delegace vedení města ve 12 hodin. „Samozřejmě, že se zúčastním. Budu tam vykřikovat vítám vás,“ řekl se smíchem Ludvík Hess. „A co bych chtěl pardubickému babyboxu popřát? Aby tam nikdy nebylo žádné děťátko,“ dodal Hess.
„Babybox do Pardubic určitě patří, jak s ohledem na počet, tak migraci obyvatel. každé dítě má právo na život a je řada rodin, které čekají na možnost poskytnout opuštěnému miminku láskyplný domov,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Vytápěná schránka, do níž mohou matky odložit nechtěné dítě, je napojena na stálou službu v nemocnici. Čidla reagují na světlo i zvuk a bezprostředně vyrozumí službu o tom, že se dvířka babyboxu otevřela. Zároveň odchází signál i do mobilů osmi dalších zdravotních pracovníků. Schránku, znamenající pro dítě bezpečí, navíc snímá i videokamera. Člověk, který do dítě do boxu vloží, přitom zůstává v anonymitě. Pořízení babyboxu přijde minimálně na 250 tisíc korun.

(Monika Suchá)