Tento týden bylo v Hradci Králové mezi odpadky na třídicí lince nalezeno mrtvé novorozeně. Kdyby tato holčička přišla na svět o dva měsíce později a měla více štěstí, možná mohla přežít. V té době už totiž bude v areálu Pardubické krajské nemocnice nainstalován babybox – schránka, kam mohou rodiče a zejména matky v tísni anonymně odložit novorozeně. A mají jistotu, že o dítě bude dobře postaráno.

V Hradci Králové taková možnost není. Východní Čechy mají jediný babybox, a to v Ústí nad Orlicí.

12 zachráněných

„Prvního června jsou to tři roky, co jsme v Čechách otevřeli první babybox. Bylo to v Hloubětínském zámečku v Praze. Od té doby už babyboxy zachránily dvanáct dětí,“ řekl Ludvík Hess, jeden ze zakladatelů občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. V ČR již k dnešku umístili 9 babyboxů.

„Zásluhu na tom, že babybox bude právě v Pardubicích, má režisér Jiří Strach, spřízněná duše naší nadace. Byl to jeho nápad,“ přiznal Ludvík Hess. Vypadá to, že režisérova myšlenka se zrodila v době, kdy natáčel záběry pro svůj nový film Dáblova lest v Pardubicích a okolí.
„Pardubická nemocnice nám vyšla vstříc, jednání byla rychlá, takže očekávám, že tak za dva měsíce bude babybox naistalován,“ uvedl Ludvík Hess. Nákup i provoz babyboxů je hrazen z peněz od mecenášů. Pardubickou nemocnici nebude stát toto zařízení ani korunu.

Babybox – Statim hodlá zřídit schránek po České republice celkem dvacet. „Náš program je jasný. Máme jediné přání – aby již nikdy nebylo nalezeno mrtvé tělíčko novorozence,“ říká Ludvík Hess.

Policie nyní neeviduje na Pardubicku žádný nález mrtvého novorozeněte. „Již mnoho let zpátky se takový případ nevyskytl,“ uvedla policejní tisková mluvčí Jana Šrajbrová.