Čtvrtmilionovou investici spolufinancovala nadace Jistota, Pardubický kraj a další sponzoři. Tyto kouzelné skříňky už pomohly zachránit jedenáct nechtěných dětí, přesto stále mají své odpůrce.

Babyboxy provozuje občanské sdružení Babybox pro odložené děti Statim, které pomáhá matkám, jež se nechtějí nebo nemohou postarat o své dítě.
Umístěn je ve zdi nemocnice na poklidném místě v boční ulici, kde je zaručena anonymita. Box je vybaven technikou, která ihned po odložení dítěte zalarmuje zdravotníky.

S myšlenkou zřídit babybox v Ústí nad Orlicí přišel primář gynekologicko-porodnického oddělení Dionýz Zakál. Ví, o čem mluví. Za svou téměř 27letou praxi zažil dvě vraždy novorozence.

Jako druhý důvod pořízení schránky vidí ředitel nemocnice Martin Procházka výkonnost porodnice a fakt, že je čtvrtá největší ve východních Čechách.

„Budu jen rád, když ho nebudeme muset téměř nikdy použít, ale je to pojistka pro ženu, která nemůže, neumí nebo nechce se o své dítě starat,“ uvedl ředitel.

Pro celkový úspěch projektu a především pro zachráněné dítě je důležitá spolupráce soudů a sociálních pracovnic.


„Záleží na ochotě a nadšení pracovníků oddělení sociálně–právní ochrany dětí a také soudů. V Praze, kde jsou v tom již zběhlí, to jde ráz na ráz. Děti jsou v rodině během týdne. Bude záležet na tom, jak bude opatrovnický soud v Ústí ochotný spolupracovat a jak budou rychlé místní sociální pracovnice. Všechno záleží na nich,“ potvrdil zakladatel projektu Ludvík Hess.