Celní správa České republiky od roku 2017, kdy začala působit jako dozorový orgán v oblasti provozování hazardních her, zajistila v nelegálních hernách tisíce technických zařízení. Ta jsou až do doby pravomocného rozhodnutí uskladněna v celních skladech.

„Ve většině případů následuje pravomocné propadnutí nebo zabrání herního zařízení a jeho následná likvidace pod celním dohledem," informovala tisková mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Ludmila Říhová Zezulová. Stejný osud potkal také herní zařízení umístěné ve skladu pardubického celního úřadu.

Štěně Defenza.
VIDEO: Defenza se učí najít drogy, tabák, zbraně i peníze. Bude z ní pachovkář

Čtyřicet šest kvízomatů bylo vyskladněno a převezeno do společnosti pro recyklaci kovových odpadů ve Vysokém Mýtě. Automaty rozdrtila chapadla bagru a potom skončily na hromadě šrotu, který bude dál využit. Skladová hodnota likvidovaných zařízení činila 1,61 milionu Kč.

Více než 500 herních zařízení stále zůstává uskladněno ve skladu pardubického celního úřadu. „Provozovatelé kvízomatů se snaží obcházet zákon tvrzením, že hráči na herních zařízeních odpovídají na vědomostní otázky a o výhře nerozhoduje náhoda, skutečnost je ale jiná. Kvízomat vyplácí výhru právě za použití prvku náhody a vědomostní složka hry není pro její vyplacení rozhodující," upozornila Ludmila Říhová Zezulová.

Provozovatelům heren, kteří prostřednictvím kvízomatů obchází zákon, hrozí za protiprávní jednání až padesátimilionová pokuta.