Kevin Boughen je Brit, který dlouhodobě žije v České republice. V Pardubicích učí anglickou konverzaci na gymnáziu a na univerzitě.

Očekával, že výsledky referenda ohledně výstupu Velké Británie z Evropské unie budou velmi těsné. „Doufal jsem, že Británie v Unii zůstane, ale obával jsem se, že konečný výsledek bude pro odchod," sdělil Kevin Boughen.

Myslel si to také z toho důvodu, že mnoho Britů o referendu přemýšlelo ze svého ostrovního pohledu. Mají pocit, že kvůli několika kilometrům moře nejsou součástí Evropy.
„Otázku, zda jako ostrovní stát je součástí Evropy či ne, řeší Británie už dlouho. A to je podle mě to, na co si musí odpovědět," poznamenal učitel.

DŮSLEDKY BREXITU BY MOHLY BÝT VÁŽNÉ

Odchod Velké Británie z Evropské unie by podle jeho názoru mohl způsobit lavinový efekt mezi členskými státy.

„Teď, když odejde Británie, země Visegradské čtyřky nejspíš vyhlásí referendum také a Švédsko je pravděpodobně bude následovat. To by mohlo mít za následek kolaps Evropské unie nebo minimálně zmenšení počtu státu, které by byly jejími členy," řekl Kevin Boughen.

BUDE NÁSLEDOVAT ZHROUCENÍ OBCHODU?

Pokud se zhroutí Evropská unie, zhroutí se i její obchodní systém a trh.

„To by umožnilo jiným státům importovat své zboží, které by levně prodávaly a evropští obchodníci by jim nemohli konkurovat. Kdyby se Britové bývali rozhodli zůstat, zvýšilo by to naopak sebevědomí členských států a víru ve smysl celé Unie," dodal Kevin Boughen, bývalý voják, který dnes učí anglický jazyk na gymnáziu a vysoké škole.

Kateřina Koutná