A co je dále důležité – v našich podmínkách kvete a plodí tato rostlina již třetím rokem.

„Květenství vyrůstá ze středu listů. Plody tohoto banánovníku jsou asi dvacet centimetrů dlouhé, mají slabší slupku a výraznější chuť než běžné banány z obchodu,“ upozorňuje Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví Kruh u Jilemnice.

Čím to? Banány totiž plně dozrají na rostlině. Zatímco ty kupované jsou trhané zcela zelené a zrají až během cesty a ve skladovacích halách.

Některé pěstitele by mohlo vyvést z míry, že banánovník po odplození uhyne. O rostlinu však nepřijdou, neboť z kořenů vyroste hned několik odnoží. Ty lze snadno oddělit tak, že opatrně odhrabeme zeminu a pokusíme se asi patnáct centimetrů velkou sazenici odříznout nožem i s několika kořínky. Pak pokračujeme v pěstování.

„Je třeba si hlídat odnože, které se mohou objevit už během růstu. Musíme je odstranit, aby nevysilovaly hlavní rostlinu,“ říká odborník.

Rostlinu je také třeba každý rok přesadit do většího květináče, alespoň o průměru alespoň 45 centimetrů. Banánovník Picolo se dá koupit, když je asi dvacet až třicet centimetrů vysoký. Posílá se i na dobírku za cca 130 korun.

Domů přinesené rostliny ze začátku rosíme, později běžně zaléváme s tím, že přes léto potřebují zálivku vydatnější. Rostlinu raději nevynášíme ven, protože vítr by roztrhal listy a pak by rostlina nebyla hezká. Pozor si dejme také na přemokření v zimě.

Od jara do podzimu pravidelně přihnojujeme jednou týdně nejlépe hnojivem Harmavit. Rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota, ale vyžaduje dostatek světla.

„Jeho výhodou je, že není nijak náročný na složení zeminy, stačí mu běžný zahradnický substrát,“ vysvětluje pan Beran.

Je však třeba sledovat, aby se na rostlině neobjevili škůdci. „V našich podmínkách to nejčastěji bývá sviluška, která vypadá jako drobný pavouček na spodní straně listů. Zbavíme se jí tím, že rostlinu ošetříme opakovaně chemickým přípravkem Talstar, Omite nebo Nisorun“, vysvětluje Pavel Beran.

Chyby začátečníků

- rostlinu drží dlouho v malém květináči,
- pouští na ni studený vzduch při větrání,
- v zimě zapomenou omezit zálivku.
A ještě jedna důležitá rada – kdo si rostlinu objedná poštou, pak by ji měl po vybalení pár dní chránit před přímým sluncem. Ale to teď nehrozí.