V Integračním centru sociálních aktivit Kosatec v Pardubicích vyprávěl handicapovaný cyklista Heřman Volf o tom, jak se vyrovnal s nečekanými životními situacemi, když po úrazu při lyžování v lednu 2006 skončil coby aktivní sportovec na invalidním vozíku. Seriál jeho besed po celé České republice je podpořen z programu Think Big, který realizuje Nadace O2 ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti.

Sympatický sedmačtyřicetiletý Pražák se v Kosatci nevyhýbal žádné oblasti, upřímně se svěřil s pocity těsně po úrazu i celém následném těžkém životním období. „Nechtěl jsem být brzdou pro lidi kolem mě, ale zároveň právě zásluhou mých nejbližších, jejich zájmu a pomoci jsem těžké období překonal. Upoutáním na invalidní vozík život v žádném případě nekončí."

Po roce sjel na speciálních lyžích zvaných monoski kopec, na kterém přišel k těžkému úrazu, jenž ho poslal na vozík. Skočil padákem, s partou nejvěrnějších kamarádů (11 dospělých a 18 dětí)  pravidelně jezdí na hory, v kánoích či v raftech „brázdí" tuzemské vody, plul po moři na jachtě.  Vše dělá naplno, říká, že „bariéry má člověk jenom v hlavě".

Dětská přání

Největší projekt Heřmana Volfa je spjatý s handbikem: 5. července letošního roku dovršil v sedle speciálního kola s ručním pohonem čtvrtou a závěrečnou část projektu Cesta za snem s podtitulem Křížem krážem Evropou na handbiku (v roce 2009 trasa 1355 km do Paříže, v roce 2010 pak 664 km do Banské Bystrice a v roce 2011  1660 km do Říma). Letošní expedice nazvaná Cesta za sny našich dětí vedla z Prahy až pod vrchol hory Gaustatoppen, severně od norského hlavního města Osla. Výprava na podporu 18 handicapovaných dětí z celé ČR trvala tři týdny, vedla přes pět států a celkem měřila 2076 km.  Úspěšným zdoláním každé etapy Heřman Volf splnil přání dětí – od návštěvy královédvorského safari až po speciální počítač ovládaný hlasem či speciální rehabilitační pomůcky. Dary děti převzaly na říjnovém slavnostním večeru v pražském Divadle Archa.
Spolupořadatelem tohoto velkého a záslužného projektu byly Nadační fond Cesta bezpečí, produkční společnost MILD production a 

Česká abilympijská asociace.

Volfovy nejbližší plány jsou zaměřeny na propojení aktivit postižených a zdravých lidí. Poslední sobotu před příštími letními prázdninami se uskuteční unikátní štafeta Okolo Prahy napříč handicapy. Síly spojí lidé se zdravotním postižením i zcela zdraví, aby společně objeli Prahu.
V jednotlivých etapách se na stávajících cyklostezkách vystřídají zástupci jednotlivých postižení – od neslyšících a nevidomých až po vozíčkáře, účastníkem každé etapy budou i zdraví, třeba maminky na kolečkových bruslích s kočárkem. Pojede se na kolech, na in-linech, poběží se či půjde. „Já absolvuji celou stodesetikilometrovou trasu, která propojí všechny pražské cyklostezky, další členové se vystřídají. Poneseme štafetový kolík – kus lana, které bude symbolizovat naši základní myšlenku, že všichni musíme táhnout za jeden provaz." Plánovaným místem startu a cíle je parkoviště New York před OC Metropole Zličín.

Z Ameriky domů

Volfův záměr zúčastnit se velké štafety, která během devíti dní na trase 4800 kilometrů propojí východní a západní pobřeží USA, ztroskotal na financích, ale byl inspirací. „Tak to je skoro vždycky. Héřa chytí někde nějakou myšlenku a okamžitě ji transformuje do našich podmínek, a začne plánovat, konat, úkolovat," vysvětlil Miloslav „Mejla" Doležal, Volfův letitý kamarád, producent, režisér a autor dokumentárních filmů zejména o aktivitách sedmačtyřicetiletého vozíčkáře. „A tak se příští rok na přelomu července a srpna uskuteční štafetový závod čtyřčlenných družstev, která během čtyř dnů absolvují trasu z Aše až na východní Slovensko a zpět do Prahy," přiblížil plány Doležal.

Součástí poutavé besedy v Kosatci byly zajímavé ukázky z připravovaného dokumentu o cestě do Norska. Doležal: „Máme natočeno desítky hodin materiálu, první sestříhaná verze trvá čtyři a půl hodiny, takže na tom musíme ještě trochu zapracovat."
Překonat sám sebe
Při loučení a slibu, že se brzo zase uvidíme, nám Heřman Volf  řekl: „Aby člověk mohl pomáhat druhým, musí překonat sám sebe. Vozík není konečná, jde o to, najít si svůj životní styl. Dnes už mně nejde jen o vyplňování mého volného času, ale rád bych prostřednictvím svých aktivit a zálib pomohl lidem, kteří jsou na tom podobně jako já. A kdyby se to podařilo u jednoho jediného člověka, stálo to za to." (fr)