Narodil se sice ve Vídni, ale od svých pěti let žil v Sezemicích, kde také vychodil měšťanskou školu. Po obsazení Československa Němci odešel do zahraničí, aby se domů snesl na padáku spolu s dalšími parašutisty vysazenými do protektorátu z Anglie. V nedalekých Pardubicích si obklíčen německými vojáky prostřelil hlavu kulkou. Řeč je o kapitánu Alfrédu Bartošovi, kterého od neděle připomína v Sezemicích nejen pamětní deska, ale nově i velká kamenná socha. Zdejší radnici se tak po letech podařilo vzdát hold osobnosti s tragickým osudem, k níž se Sezemice hlásí.

Odhalení třímetrové sochy před sezemickou radnicí se odehrálo za účasti politiků a pozvaných hostů, mezi nimiž nechyběli ani bývalí letci RAF a vdovy po zesnulých letcích. Státní hymny Francie, Kanady, Velké Británie a České republiky zahrála čtyřicetičlenná posádková hudba z Hradce Králové, čestnou stráž u nové sochy drželi členové klubu vojenské historie v dobových uniformách.

Odhalení sochy Alfréda Bartoše, který byl jedním z výsadkářů, kteří se podíleli na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, se přitom koná v roce, kdy uplyne pětašedesát let od jeho smrti. O veliteli paravýsadku s krycím názvem Silver A před několika týdny odvysílala Česká televize dvoudílný příběh stejného názvu. Dílo režiséra Jiřího Stracha, které popisovalo hrdiny upraveného příběhu jako lidi z masa a kostí se všemi chybami i přednostmi, přitom vyvolalo ve veřejnosti rozporuplné odezvy.

 

Co se psalo o televizní premiéře dvojdílného filmu Operace Silver A si můžete přečíst zde: Premiéra Silver A

 

Pietní akt u památníku Potůčka Tolara

V pondělí 25. června se u památníku Potůčka Tolara v Polabinách shromáždilo několik desítek lidí – důchodců i žáků základních škol. Účastníci si připomněli vlastence popravené za druhé světové války. Pardubice sehrály důležitou roli v protinacistickém odboji. Ve městě se pohyboval velitel výsadku Silver A kapitán Alfréd Bartoš. Právě Potůček byl obsluhou vysílačky paravýsadku.