Kontakty
Pedagogicko-psychologická poradna Pardubice
Sukova třída 1260
Telefon: 466 410 327

Rodiče předškoláků vedou na sociálních sítích už dlouho dopředu hovory o tom, co všechno musí jejich potomek u zápisu zvládnout.

Existují i placené kurzy, které děti na zápis připravují, ale podle ředitele Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích Jiřího Knolla není pro běžné dítě speciální příprava nutná.

„Devadesát procent dětí navštěvuje mateřskou školu, která je na zápis nenásilně připraví," uvedl Jiří Knoll.

Obecně platí, že zralý předškolák by měl zvládnout sebeobsluhu – například najíst se příborem, poradit si s hygienou na WC, smrkat do kapesníku, obléknout se nebo třeba zavázat si boty.

Dále rozeznat tvary a barvy, napočítat do deseti (nemusí umět sčítat a odčítat), držet správně tužku i nůžky, rozeznat vpravo-vlevo, nahoře-dole, větší-menší.

Důležité je také, zda je dítě schopné spolupracovat s ostatními dětmi a komunikovat i s dospělými – pozdravit, podat ruku a dívat se do očí, poprosit, poděkovat.

Předškolák by měl udržet pozornost u jedné činnosti alespoň deset minut. K zápisu si obyčejně děti chystají také básničku či písničku.

Pokud máte dítě, které třeba odmítá říkat básničky nebo špatně maluje, zůstaňte klidní. Povídejte si s ním a ujistěte ho, že společně všechno zvládnete.

Jestliže máte ohledně jeho nástupu do první třídy pochybnosti, nebojte se poradit se s odborníkem.

Nadané děti podávají přihlášky do 2. února
Novinkou školního roku 2016/2017 je první třída pro nadané děti v Základní škole Staňkova. Jde o pilotní projekt pro celé Pardubice.
Včera škola zveřejnila termín pro uzávěrku přihlášek. Přijímá je do úterý 2. února, do 14 hodin. „Přijímací pohovory se uskuteční 4. a 5. února. Tedy ještě před zápisy ve většině pardubických základních škol, které se konají 10. a 11. února," uvedla ředitelka Základní školy Staňkova Gisela Kostelecká. Rodiče, kteří mají o třídu s rozšířenou výukou angličtiny a matematiky zájem, mohou přijít 26. ledna v 18 hodin do školy na informační schůzku.