Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti vezou do Prahy neviditelné barvy

PARDUBICE/PRAHA - V pátek a v sobotu se Univerzita Pardubice, respektivě Fakulta chemicko–technologická a tým její Katedry technologie organických látek zúčastní v Praze akce „Věda v ulicích“, kterou pro veřejnost pořádá projekt Česká hlava. Jsou na ní poutavou formou prezentovány zajímavosti ze světa vědy, výzkumu a vývoje a z tvůrčí činnosti českých vědeckých pracovišť.

22.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Tým z Pardubic představí ve stánku umístěném na náměstí Míru v Praze 3D–barvy a fotochromní barvy. Jedná se o nové výrobky, které fakulta vyvinula ve spolupráci se soukromým sektorem a jsou teď i uváděny na trh. „Trojrozměrné“, tedy 3D, barvy jsou syntetické barvy, které se nanáší na různé materiály – textil, papír, dřevo, omítka – a které po lehkém zaschnutí lze proudem horkého vzduchu „nafouknout“. Tímto se utvoří pevný reliéfní obraz. Potěší zejména umělce a restaurátory.

Fotochromní barvy, jsou naplněny právě tzv. fotochromními pigmenty. Znamená to, že vytvořený obraz je bezbarvý a teprve účinkem ultrafialového záření ze slunce či UV výbojky vznikne barva. Intenzita berevného vjemu závisí úměrně na intenzitě dopadajícího UV záření. Celý proces je vratný. To znamená, že ve tmě obraz opět zmizí. Po oba dva dny akce Věda v ulicích budou mít návštěvníci stánku možnost zhlédnout ukázková díla studentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, kteří tyto nové technologie a materiály využívají. Všichni příchozí také dostanou šanci uvedené barvy vyzkoušet a vyzdobit si jimi trička či čepice.

22.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení