Majitelé barů tak budou muset hosty vyprovodit v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli nejdéle ve tři hodiny ráno, v jiné dny už v jednu hodinu. Upravila se především doba, kdy noční klid končí, podniky tak budou moci otevřít až v 10 hodin dopoledne.

„Jsou tam dlouhodobé problémy, což vedlo město k přitvrzení, především jsme posunuli začátek provozní doby na další den, otevřít tedy mohou až s 10. hodinou,“ potvrdil Jiří Turek z kanceláře tajemníka pardubického magistrátu. Rušení nočního klidu ve Štrossově ulici, které se říká pardubická Stodolní, je dlouhodobým problémem, proto byla otevírací doba omezena již před časem, kdy majitelé museli ukončit nonstop provoz.

Ani to ale k nerušenému spánku lidí bydlících okolo nepřispělo. Zatímco byly bary zavřené, hloučky lidí postávaly na chodnících a čekaly na otevření. „Když končili ve tři ráno, lidé posedávali venku a čekali, než v šest zase otevřou. Ti, kteří tam bydlí, nemohli spát, nebylo to tam k žití,“ popsal náměstek primátora Jan Mazuch.

Rozléhá se hudba

Městská policie Pardubice na místo často vyjíždí k případům rušení nočního klidu, znečišťování nedopalky cigaret, běhání po střeše, fackování se mezi opilci nebo střepů na silnici. „Časté je, že strážníci vyjíždějí k hlasité hudbě, která se rozléhá ulicí, když lidé nechávají otevřené dveře barů,“ uvedl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.

Na město se opakovaně obrací místní obyvatelé, sepsali i petici, v níž požadovali striktnější omezení provozní doby barů, nočních klubů a diskoték v této ulici. „Kolem především bydlí lidé, kteří nás opakovaně prosí, abychom s tím něco udělali, protože se to tam nedá vydržet,“ uvedl Turek.

„V šest hodin se bary znovu otevřou, lidé z celého města se tam stáhnou a jedou na plný výkon celé dopoledne bez ohledu na obyvatele. Opilci se válejí po ulicích, dealují se zde drogy. Lidé se tam bojí chodit, protože to je jako v Bronxu,“ popsal současnou situaci místní obyvatel Miloš Musil.

To by se od začátku července, kdy začne schválená novela platit, mělo změnit.