Nový 25metrový bazén v Pardubicích je téměř hotový a v červnu přivítá první návštěvníky. Výsledek vypadá dobře, projekt přitom provázely velké komplikace.

Na stavbu bazénu měla radnice od ministerstva školství přislíbeno 20 milionů korun. Když ale byly kvůli kauze pochybného přerozdělování dotací na ministerstvu pozastaveny sportovní dotace, pardubičtí politici stáli před důležitou volbou.

Projekt byl hotový, všechna úřední povolení vyřízena. „Zbývalo už jen začít stavět,“ posteskl si v květnu 2017 primátor Martin Charvát. Nebylo jasné, jestli se Pardubice dotace vůbec někdy dočkají. Hrozilo zbrždění stavby. Zastupitelé tak museli rozhodnout, zda bazén zaplatí z rozpočtu města.

Částka 65 milionů korun z městské kasy určitě není zanedbatelná. Pro ilustraci: na investiční výdaje mají letos, včetně dotací a úvěru, k dispozici zhruba 1,15 miliardy korun.

O to víc se nabízí srovnání s projektem Letního stadionu, který má společně s revitalizací okolí vyjít na více než půl miliardy korun. Stadion se bude stavět postupně, takže se dá očekávat ještě další prodražení. Bazén oproti fotbalovému stadionu využívá denně velké množství sportovců, zájmových plavců, ale i lidí, kterým plavání slouží jako účinná rehabilitace nebo prevence bolestí svalů a páteře.

Politici bez větších debat peníze na bazén vyčlenili. A byla to dobrá volba. Současný 50metrový bazén je natolik přetížen, že už nyní nedokáže pokrýt poptávku, navíc je potřeba počítat s povinným plaváním na školách. Nemělo proto smysl čekat, jestli náhodou za několik let ministerstvo nevypíše novou dotační výzvu.