Venkovní bazén může zvýraznit zahradní architekturu kolem domu a vytvoří ideální možnost pro aktivní odpočinek v soukromí letní zahrady.
V zimním období se venkovní bazén může stát pro majitele i noční můrou. Bazén může být pro majitele přítelem, kterého se velmi špatně zbavuje.

Které vydrží?

Pro stavbu trvanlivějších venkovních bazénů se dají použít moderní plastové i klasické materiály. Na trhu působí celá řada firem, které dodávají prefabrikované plastové bazény. Ty se mohou osadit do připravené stavební úpravy a po zasypání jsou rychle připraveny k provozu. Jiný systém využívá duté plastové konstrukční prvky se zámkem, ze kterých se dá sestavit nepravidelný tvar. Dutiny se vyplní betonem a vnitřní povrch bazénu tvoří silnostěnná fólie.

Nejtrvanlivější jsou betonové, většinou železobetonové bazény, které se mohou obložit keramikou, opatřit nátěrem nebo se také vyloží fólií.

Koupání v jezírku

Další možnosti nabízejí koupací jezírka. Působí esteticky velmi pěkně, dobře zapadají do krajiny a velice zajímavě oživí každou zahradu. Jejich nevýhodou jsou poměrně značné nároky na plochu a na objem vytěžené zeminy. Jezírko se nedá udělat moc malé a osazuje se vodními rostlinami, většinou i rybami, které pomáhají udržet potřebnou kvalitu vody.

Pozor, u koupacích jezírek nepoužívejte chemické prostředky pro úpravu kvality vody, abyste neohrozili vodní život. V horkých dnech můžete čekat silný rozvoj řas.

Investičně i provozně nejnáročnější jsou kryté bazény s celoročním provozem, které jsou součástí nemovitosti. Voda v bazénu by měla být asi 28 až 29ºC teplá, vzduch v prostoru nad bazénem alespoň o 1ºC teplejší.

Nejčastěji se takové bazény stavějí ze železobetonu, protože jejich konstrukce navazuje na základy stavby domu. Povrchová úprava se provádí keramickým obkladem, někdy se používá i silnostěnná fólie.

A jak velký bazén postavit, abyste si zaplavali?

Dobře si zaplavat

Vhodná je minimálně desetimetrová délka a třímetrová šířka. Kratší bazén se hodí spíše na vodní hrátky než na opravdové plavání.

Ale i v krátkých bazénech se dá trénovat, pokud se bazén doplní protiproudovým plaváním, nebo se trénující osoba přiváže pružným lanem k okraji bazénu.

Když bazén doplníte ještě o podvodní masáže nebo vodopády, získáte se sportovištěm i rehabilitační a relaxační prostor.

Čistíte vodu správně?

Průběžně
– můžete nečistoty odstraňovat samočinnými vysavači nebo čisticími roboty. Nejméně jednou týdně propláchněte filtrační vložku.
Pravidelně také kontrolujte hodnotu pH a koncentraci volného chlóru. Zkontrolujte stav tablet chlóru v dávkovači

Nečistoty
– nikdy nečistěte saponáty nebo mýdlem. Vždycky používejte jen speciální prostředky. Mrtvý hmyz nebo listí z hladiny odstraňte síťkou.
Nečistoty ze dna odsajte nebo použijte permanentní magnet na tyči.

Šoková dávka
– používá se po dlouhém období extrémních teplot, při zvýšeném využití bazénu nebo po bouřkách. Šoková dávka velmi rychle zvýší koncentraci chloru až na 10 mg/l. Bezpečně zahubí bakterie, viry, řasy i vodní hmyz.
Po šokové dávce ale musíte počkat s koupáním, dokud koncentrace chloru neklesne pod 0,8 mg/l. Obvykle to trvá jeden den.
Po šokové dávce musíte okartáčovat dno a stěny bazénu. Řasy, které zůstaly v trhlinkách a záhybech, by se opět začaly množit.