Osmý charitní ples, jehož výtěžek podporuje domácí hospicovou péči, se po covidové pauze konal v sobotu 18. února v Obecním domě v Ostřešanech. Vybralo se přes 40 tisíc korun. Oblastní charita Pardubice pečuje ve svých dvou střediscích a v Ambulanci paliativní medicíny o více než tři stovky umírajících a jejich rodin ročně. Služby multioborového týmu jsou bezplatné, většina  benefičních akcí je proto určena právě na podporu domácího hospice.

Jak řekla ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková, v souvislosti s hospicovou péčí se potýkají s řadou problémů a výzev. „Aby sestry a pečovatelky mohly za pacienty a klienty do domácností dojet, potřebujeme obnovovat vozový park. Přestože jsme získali nemalé prostředky z evropského fondu, je zde půlmilionová částka povinné spoluúčasti, kterou charita musí zaplatit," vysvětlila Marie Hubálková. Další výměny často dvacetiletých automobilů, jejichž opravy už nejsou ekonomicky hospodárné, charitu ještě čekají. „Abychom ani v budoucnu nemuseli odmítat klienty či pacienty, kteří na nás spoléhají, museli jsme najít odvahu a pustit se do realizace finančně náročných plánů. S postupným stárnutím populace chceme být dál připraveni poskytovat péči v kvalitě, na kterou jsou lidé zvyklí,“ dodala Marie Hubálková.

Masopust v Přelouči.
FOTO, VIDEO: Přeloučští jsou nad věcí. Při masopustu vytáhli opět vola na věž

Pro více jak 160 návštěvníků benefičního plesu byla připravena bohatá tombola i se zajímavými leteckými cenami, předtančení juniorských vicemistrů České republiky Lucie Kaletové a Matyáše Nováka a vystoupení tanečnice Lenky Jašíkové alias Shanelah, mistryně ČR v bellydance show. „Díky návštěvníkům plesu a díky jednotlivcům a firmám, kteří charitní benefici podpořili darem do tomboly či občerstvením, letošní akce pomůže 24hodinové domácí hospicové péči částkou 41 040 korun," doplnil přesný výtěžek pracovník pardubické charity Jan Lohynský.

Zdroj: Youtube

Pardubická charita v loňském roce oslavila 30 let své existence. Mezi její služby patří domácí zdravotní péče středisek v Holicích a Pardubicích, holická a pardubická domácí hospicové péče a Ambulance paliativní medicíny, pečovatelská služba v Pardubicích, Holicích, Moravanech a Lázních Bohdaneč, služba osobní asistence, pobytové odlehčovací služby v Třebosicích a Pardubicích, ambulantní Odlehčovací služby v Mikulovicích, terénní odlehčovací služby, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, služby pro pěstouny, klub dětí a dvě rodinná centra v Luži a Holicích.

Dále pardubická charita provozuje půjčovnu zdravotních pomůcek, sociální šatník a potravinovou pomoc. Už několik let před válkou na Ukrajině se angažovala v materiální pomoci na Zakarpatii, od loňského února se podílí na pomoci uprchlíkům v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky a aktuálně v materiální pomoci vnitřním vysídlencům na Ukrajině ve spolupráci se sesterskou Charitou v Drohobyči.

Staňte se hvězdou na pomyslném parketu Deníku: Pořádáte ples a chcete, aby o něm všichni věděli? Nebo se chcete pochlubit fotkami, příhodami či benefičním výtěžkem z vaší vydařené akce? Své fotky a reportáže posílejte na adresu plesy@denik.cz. V našem speciálu věnovanému plesové sezoně na www.denik.cz/special/plesova-sezona najdete všechny potřebné informace, abyste na parketu letos zazářili.