Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betonová džungle u Opatovic obci paradoxně nepomohla...

Opatovice nad Labem - Nové sjezdy, nadjezdy a podjezdy v okolí Opatovic nad Labem přenesly část tranzitní dopravy přímo do obce

13.11.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Obyvatelé obce mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se denně potýkají s nárůstem dopravy na silnici vedoucí právě přes Opatovice.
Najít takové řešení, které její dopad zmírní, či v budoucnu co nejvíce odbourá, se v minulých dnech snažili zástupci okolních obcí, měst i obou krajů, na jejichž rozhraní se obec s více než dvěma tisíci obyvatel nachází.
„Po otevření obchvatu Opatovic nad Labem na silnici I/37 se část tranzitní dopravy paradoxně přenesla na komunikaci procházející celou obcí, což výrazně zhoršilo nejen bezpečnost, ale i kvalitu života v obci," popsal starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout situaci, kterou by mělo napomoci řešit právě setkání na obecním úřadě.

„Pozvali jsme zástupce obou krajů, Pardubic, Hradce Králové a Správy a údržby silnic k jednání, které vyústilo k návrhu kroků, jak neutěšenou situaci v obci řešit. Naše požadavky budeme směrovat na Ředitelství silnic a dálnic, které i přes připomínky a varování, že tento stav nastane, celou situaci výrazně podcenilo," míní starosta Opatovic.

V prohlášení, na kterém se shodli všichni zúčastnění, jsou navrhovány například financování chodníků, autobusové zastávky či zlepšení osvětlení na silnici II/324 procházející Opatovicemi mimo rozpočet obce. V návrhu nechybí ani úprava křižovatky u benzinové pumpy. Tento úsek je nyní jednosměrný z důvodu umístění zákazu odbočení vlevo na silnici vedoucí z Vysoké nad Labem do Opatovic.

Z navazujících projektů je prý potřeba pokusit se vrátit do projektové dokumentace silnice R/35 mimoúrovňovou křižovatku Bukovina, jejíž vypuštění zkomplikovalo dopravu na levobřežní části Labe. Z dlouhodobých záměrů se účastníci shodli také na podpoře Jižní spojky, komunikace vedoucí po jižním okraji Hradce Králové z konce dálnice směrem na R35.

„Úpravy chodníků a dalších bezpečnostních prvků v Opatovicích nad Labem je třeba udělat bezodkladně. To, že k současné situaci dojde, jsme varovali všechny dotčené orgány již od roku 2008. Naše připomínky byly ale vždy zamítnuty. Nyní je tedy na řadě Ředitelství silnic a dálnic, aby stav napravilo a dopady zmírnilo," dodal Pavel Kohout.

Stav dopravy 
v okolí Opatovic

Po desetiletí používaná trasa do Opatovic nad Labem od Hradce Králové, jež využívali i lidé jedoucí ze směru od Vysoké přes železný most nad řekou Labe, doznala od začátku září zásadní změny. „Do Opatovic po ní již nejde dojet bez dopravního přestupku. Kdo z Hradečáků, převážně z Moravského Předměstí, chtěl uniknout kolonám u fakultní nemocnice, má nyní smůlu. Musí jinudy. Řidiči řeší problém různě, například značka přikazující směr pravidelně mizí. Všechny připomínky Opatovic i dalších subjektů a obyvatel k tomuto řešení byly zamítnuty. Kuriózní je, že Hradec Králové, v němž se nová úprava dotkne velké části obyvatel, nebyl účastníkem řízení. V projektu R35 chybí křižovatka v Bukovině, která by problém vyřešila," upřesnil starosta a dodal, že Opatovice nad Labem připomínkovaly studie i další dokumentaci k územnímu rozhodnutí. Námitky ale byly zamítnuty, stejně tak odvolání. Jediným výsledkem tak byla pouze úprava značení, a tudíž přesměrování dopravy do Opatovic nad Labem vedoucí od Hradce Králové…

Opráší myšlenku křižovatky?

„Obec Opatovice nad Labem se nyní snaží iniciovat změnu projektové dokumentace R35, vrátit zpět myšlenku křižovatky v Bukovině, kterou podporují i starostové dotčených obcí na levém břehu Labe," nastínil možné řešení starosta Pavel Kohout.

Autor: Jan Šafář

13.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Při nehodě v Ostřetíně museli hasiči likvidovat na 700 litrů nafty, která přes kanalizaci unikala do potoka.
5

Hasiči po nehodě chytali stovky litrů nafty

Poslanec Martin Kolovratník odpovídá čtenářům Deníku online.

On-line skončil: poslanec Kolovratník odpovídal čtenářům

Lidé se budou moci setkat s předními českými youtubery

Pardubice – Show plná rozhovorů, výzev, dotazů a hudby předních českých youtuberů. To je Youtuberská show založená na interakci mezi vystupujícími a diváky.

Poušť, prapodivná zvířata a nemyté ženy v Holicích

Holice – Fotograficko-filmovou projekci Záhadná Namibie mohou zájemci zhlédnout ve středu od 18 hodin v holickém kulturním domě.

Pardubice berou podvodníci útokem

Pardubice – Podvodníkům se daří unikat. Ale jen někdy. V Pardubicích jsou přesto viděni každý druhý den.

Na závodišti bude síň slávy

Pardubice – Na pardubickém závodišti vznikne Síň slávy Velké pardubické. Její součástí budou expozice artefaktů z minulosti a současnosti nejznámějšího českého dostihu a promítací prostor pro reprodukci samotných závodů, ale i pro edukativní filmy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení