Proti výběrovému řízení na stavbu letištního terminálu nepřišla žádná námitka. „Mohu potvrdit, že do datové schránky společnosti East Bohemian Airport (EBA) ani advokátní kanceláře žádné odvolání proti výsledkům výběrového řízení nepřišlo," řekl mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Zhotovitel by měl nový terminál včetně příjezdové cesty postavit za 256 milionů korun. Před podepsáním smlouvy je ještě potřeba mít vyřešené financování. Pardubičtí zastupitelé budou ve čtvrtek schvalovat směnečný program, kterým bude město ručit za úvěr na stavbu letištní haly, a navýšení základního kapitálu společnosti EBA. Neobejde se to ale asi bez komplikací.

„Názor ODS není jednotný. Nejsem proti letišti, ale mám pochybnosti, protože o tom, kolik letadel se bude odbavovat a dalších věcech rozhoduje a vždy bude rozhodovat armáda. Dělal jsem si rešerši a cena za okleštěný projekt není podle mě odpovídající," podotkl opoziční zastupitel Karel Haas.

Podobné pochybnosti vzneslo i vedení Pardubického kraje. To si nechalo vypracovat oponentní posudek, který na projektu našel nejednu chybu. Kraj nakonec do směnečného programu nešel a třetinu nákladů půjčí letišti ze své kasy.

„Původně nepřicházelo v úvahu, že by se počítalo s financováním ze strany vlastníků. Vše měla splatit firma EBA z vydělaných peněz. Za poslední dva roky se ale hospodaření EBA propadlo o desítky milionů korun," sdělil náměstek hejtmana a krajský radní pro dopravu Jaromír Dušek.

Za první čtvrtletí mělo letiště meziroční pokles počtu odbavených cestujících o více než 80 procent.