„Koronavirus si nevybírá, a tak i v Holicích máme osoby nakažené touto nemocí. Bohužel i na městském úřadu máme prvního pozitivně testovaného úředníka,“ informoval holický starosta Ondřej Výborný.

Krajská hygienická stanice Pardubického kraje poslala do karantény ještě jednoho dalšího zaměstnance úřadu. Radnice v návaznosti na prokázanou nákazu zavedla preventivní opatření, aby se onemocnění dále nešířilo.

Ilustrační foto
Lidé s postižením se stěhují z ústavů do běžných domácností

„Po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí zpřísňujeme opatření pro vstup na úřad, kdy je od dnešního dne povinnost nasadit si roušku ihned po vstupu do budovy úřadu,“ zdůraznil starosta.

Vedení města situaci dále monitoruje a vyhodnocuje. „Další kroky koordinujeme s krajskou hygienou,“ dodal Ondřej Výborný.

Reakce obyvatel Holic jsou rozporuplné. Někteří radnici chválí za rychlou reakci, jiní považují opatření za přehnaná. 

Někteří lidé dokonce platnost rozhodnutí úřadu zpochybňují. „Mohu poprosit o odkaz nařízení Krajské hygienické stanice? Pokud KHS vydala nařízení nosit roušku, je to povinnost a musí to být někde napsané, vyvěšené,“ dotazovala se na facebookovém profilu města jedna z diskutujících.

Doporučení nebo povinnost?

Radnice potvrdila, že nařízení skutečně nevydala hygiena, ale že jde o rozhodnutí městského úřadu. „Takže doporučení, nikoliv povinnost,“ zareagovala diskutující. Svým komentářem si však od dalších diskutujících vysloužila kritiku. „V příspěvku máte jasně napsáno povinnost. Respektive snad samozřejmost, ohleduplnost ke svému okolí je v takové situaci na místě,“ podivila se jedna z nich. „Jakýkoliv úřady musíte mít roušku. To nařídila vláda,“ přidala se další.

Miloš Říha
Poslední rozloučení s Milošem Říhou se uskuteční ve středu od 14 hodin

Žena, která diskuzi nad platností či neplatností nařízení holické radnice rozpoutala, se ale nedala. Poukázala na to, o čem se už několik měsíců ve společnosti vášnivě debatuje: jsou vládní opatření opravdu podmíněna zdravotními důvody nebo jsou roušky jen náhubek, který lidi omezuje na svobodě.

Až vám budou chtít oholit hlavu…

„Až vám v nějakém příspěvku napíší, že povinně všem u vstupu oholí hlavu, necháte se? Je to doporučení, nic podloženého zákonem či platným nařízením. Je zvláštní, že město toto nařízení vyžaduje až od 7. 9., nikoliv od 1. 9. a není schopno samo zdroj uvést,“ odpověděla s nadsázkou obhájcům povinných roušek.

Do diskuze se vložil starosta Ondřej Výborný, aby opatření vysvětlil. Podle něj město nošení roušek od 1. září na úřadech samozřejmě vyžaduje, jen nebylo jasné, kterých prostor úřadu se vládní nařízení týká. „Výklad nařízení je dvojí. Jeden hovoří o tom, že se vztahuje pouze na prostory kanceláří, a k tomu se městský úřad klonil, druhý o tom, že se pokyn týká všech vnitřních prostor,“ vysvětluje starosta.

Aby radnice předešla nedorozuměním, zavedla povinnost nosit roušky všude. „Opatření mají vést k ochraně nejen úředníků, ale i běžných návštěvníků,. Jejich zpochybňováním nikomu nepomůžete“ dodal starosta.