Chtějí tím zamezit zbytečnému hluku, projevům výtržnictví a vandalismu. O omezení pyrotechniky se začalo mezi pardubickými politiky mluvit po srpnovém incidentu s hokejovými fanoušky švýcarského Davosu, kteří pyrotechniku používali při své cestě centrem města.

Změnu novely 
chtěli strážníci

„Pro užívání a provozování zábavní pyrotechniky, včetně pyrotechnických efektů od světlic, dělobuchů a podobně je vydán striktní zákaz, a to na celém území prvního pardubického obvodu. Novela byla zpracována z podnětu Městské policie Pardubice, a to zejména s ohledem na potřebu zajištění klidu a veřejného pořádku při doprovodech agresivních fanoušků na hokejové a fotbalové zápasy," sdělil primátor Pardubic Martin Charvát. Jde tedy především o trasu mezi vlakovým nádražím a centrem města, kterou musí sportovní fanoušci absolvovat při cestě na stadion.

Oslav spojených s příchodem nového roku, tj. 31. prosince a 1. ledna, se zákaz netýká. Mimo uvedené období může individuální výjimky pro konkrétní případy žadatelům udělit rada či zastupitelstvo městského obvodu.

„V tomto případě jde opět především o první městský obvod, na který se absolutní zákaz vztahuje, a myslet by na to měli nejen jednotlivci, ale také organizátoři kulturních či společenských akcí, kteří chtějí do programu zařadit například ohňovou show s pyrotechnickými efekty. Na ostatním území města zůstává zachována regulace pouze ve vztahu k odpalování ohňostrojů v souladu s původním zněním vyhlášky," upřesnil vedoucí kanceláře tajemníka pardubického magistrátu Jiří Turek.

K rizikovým akcím patří také derby

K rizikovým zápasům patří především lokální derby s Hradcem Králové – a to hokejové i fotbalové. Nejbližší hokejové východočeské derby je na programu v pátek 23. října v Tipsport areně, fotbalisté Hradce přijedou do Pardubic až v jarní částí sezony.