Uzavřenou nádražní halu často v noci kromě pozdních cestujících obývá i skupina místních bezdomovců téměř v každém městě. Výjimkou nejsou ani Pardubice. Hlouček „místních“ tu můžete najít denně – v nádražní hale, u vstupních dveří, v okolí fontány, odkud časem vyrazí „pracovat“ mezi čekající cestující. Někteří chtějí jen drobné, jiný si řekne rovnou částku a když není, tak aspoň cigaretu. A zde může nastat problém.

„Poměrně razantně jsem odmítl jednoho opravdu odpudivého a zapáchajícího muže ve chvíli, kdy se mi pokusil poklepat na rameno. Začal mi sprostě a velmi hlasitě nadávat s tím, že mi rozbije hubu,“ popisuje svou zkušenost z pardubické nádražní haly jeden z cestujících.

„Je to trend poslední doby, jejich agresivita stoupá. Málokdy člověka požádají opravdu slušně, nebo si alespoň zkouší vymyslet výmluvu že jim nezbylo na vlak,“ říká ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš. Podle něj za většinu těchto případů může alkohol, na kterém jsou v drtivé většině závislí.

Městská policie kontroluje prostor nádraží několikrát denně a snaží se obtěžování cestujících maximálně zamezit. Jenomže nemůže být všude. „Pokud se nějakým způsobem dopouští přestupků proti občanskému soužití nebo znečišťují prostor, případně kouří, vykazujeme je z místa. Pokuty v jejich případě moc smysl nemají. Pravdou je, že kromě vykázání ale moc nástrojů jak proti nim zakročit nemáme. Jsou to lidé, kteří se dobrovolně rozhodli pro tento způsob života a s tím souvisí i to, že pravidla platná pro všechny ostatní občany nerespektují,“ dodává Kvaš.