V Pardubicích provozuje sdružení SKP-Centrum Azylový dům pro muže s 39 lůžky, z toho 12 v noclehárně. "Noclehárna se již úplně zaplnila, pro přijetí do azylového domu jsou přísné podmínky, které nápor zpomalují, takže několik lůžek je ještě volných. Zájem je ale vyšší než naše možnosti," řekl ČTK vedoucí Azylového domu pro muže Miroslav Špaček. Bezdomovci mohou v Pardubicích také přes den využít Denní centrum Portus, přesto kapacita počtu osob bez přístřeší nepostačuje. "Hodilo by se zvýšit počet míst noclehárny. Snažíme se získat nový dům, kde by mohlo být až 30 lůžek," uvedl Špaček.

Zatímco osamělí muži bez domova alespoň částečné zázemí v Pardubicích mají, samotné ženy možnost přespat nikde nemají. Azylový dům s kapacitou 50 lůžek existuje pouze pro matky s dětmi, které jej většinou obývají delší dobu. "Máme téměř plno a evidujeme další žádosti. Předpokládám, že během měsíce se všechna lůžka zaplní," řekla ČTK vedoucí zařízení provozovaného sdružením SKP-Centrum Miluše Topolská.

Ve Svitavách mají bezdomovci k dispozici městský azylový dům pro 17 lidí. "Všechna lůžka jsou obsazena, což bývá téměř celý rok, i v létě. Víceméně by kapacita měla stačit, lidé tu bydlí i čtyři pět let, náhodných příchozích je minimum," uvedl správce ubytovny Otto Daněk.

Chrudim uvedla do provozu vloni v červnu ubytovnu pro neplatiče, kde jsou pro lidi bez přístřeší vyčleněny dvě místnosti s pěti lůžky pro muže a stejným počtem pro ženy. Za nocleh platí místní 30 korun, lidé z jiných měst 50 korun, vysprchování stojí deset korun. Zájem je zatím poměrně malý. "Asi týden zde bydlí dvě ženy a jeden muž, kteří patří ke stálé klientele," řekl ČTK pracovník ubytovny.

Žádné speciální útočiště nemají bezdomovci v Ústí nad Orlicí. Ve městě pro ně existovaly před zhruba deseti lety dvě místnosti na staré služebně městské policie, byly ale minimálně využívané, a proto je radnice zrušila. "Řešíme to běžnými městskými ubytovnami, například na Dukle. Noclehárny v tuto chvíli nejsou potřeba, nevíme o nikom, kdo by žil 'pod mostem'," řekl místostarosta Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel. Odhaduje, že ve městě žije kolem deseti mužů bez střechy nad hlavou.

Větší rozšíření ubytovacích možností pro osoby bez domova by přivítal Pardubický kraj. Podle střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb chybí na Chrudimsku azylový dům pro matky s dětmi, v regionu by se měla také rozšířit síť nocležen.