Teplé útočiště, hygienické zázemí, jídlo, čisté oblečení a pomocnou ruku nabízejí bezdomovcům napříč krajem azylová zařízení, charita i městská policie. S blížící se zimou bude jejich pomoc čím dál potřebnější.

Velké tažení proti obtěžujícím bezdomovcům rozjíždějí Svitavy. A to hned na několika frontách. Prvního prosince bude otevřeno nové nízkoprahové zařízení Šance, montovaný dům u nádraží s noclehárnou a dalšími sociálními službami. Klienti zde budou muset za jídlo vykonávat základní pracovní činnosti. Do toho město připravuje protialkoholní vyhlášku, která je má vyhnat z centrálního náměstí Míru, kde se sdružují nejčastěji.

Vůbec nejzajímavějším a unikátním krokem však bude informační kampaň zaměřená na veřejnost o tom, jak se chovat k bezdomovcům, která bude probíhat ve foyer zdejších marketů. Sociální pracovníci zde budou oslovovat zákazníky a vysvětlovat jim, jak je kontraproduktivní bezdomovce obdarovávat krabicovým vínem a penězi. 

„Chceme veřejnost seznámit s negativními důsledky této jejich 'pomoci' bezdomovcům. Ti se nám pak povalují na frekventovaných veřejných prostranstvích, právě v okolí obchodních domů nebo na náměstí. Jak informační kampaň, tak schválení vyhlášky plánujeme na prosinec či leden,“ řekl starosta Svitav David Šimek.

Boj proti alkoholu

Ve Svitavách doposud žádné omezení konzumace alkoholu nebylo, a to ani v okolí škol. Zatímco všude jinde bezdomovci okupují zpravidla nádraží, ve Svitavách právě historické náměstí a obchodní centra. Důvod je prostý: Na nádraží, a to na vlakovém ani na autobusovém, si nekoupí krabicové víno. „Železniční nádraží se právě opravuje a na autobusovém nádraží žádný stánek také není, navíc jsme zde rozmístili bezpečnostní kamery,“ vysvětlil Šimek.

Častější je v Pardubickém kraji k bezdomovcům přistupovat bez podmínek, s výjimkou zákazu alkoholu. Pardubičtí strážníci pro ně například shromáždili oblečení. „Když přijdeme do kontaktu s lidmi bez domova, kteří nemají dostatek oblečení nebo jsou jejich svršky ve špatném stavu – zpravidla jsou znečištění a nedostatečně připravení právě na zimu, mohou jim strážníci vhodné oblečení ihned poskytnout,“ vysvětlila mluvčí strážníků Lenka Uskobová.

Do čistého se bezdomovci také oblékají před návštěvou lékaře nebo kvůli vyzvednutí dokladů na úřadě. „Dále využíváme informací asistenta prevence kriminality, který s osobami v terénu pracuje,“ dodala Uskobová.

I v Chrudimi na bezdomovce dohlížejí strážníci.

Chrudim má do deseti bezdomovců. Před zimou jim strážníci městské policie předávají informace o nabídce služeb. Negramotným je přečtou, takže všichni vědí, kde hledat pomoc.

Přichází i odmítnutí

Bezdomovci ale většinou hledají úkryt před mrazem ve vytápěných nádražních halách a obchodech, přespávají ve sklepích nebo potrubí, občas se někdo pokusí vniknout do nemocnice. Přitom by mohli nepřízni počasí i osudu čelit v noclehárně. „Mají možnost vyhledat městskou noclehárnu, v sociálním šatníku se čistě a teple obléci a najíst se díky potravinové bance,“ uvedla vedoucí městského sociálního odboru Radka Pocho-bradská.

Na odmítnutí jsou zvyklí také v Lanškrouně, kde sídlí Centrum sociálních služeb. Ve městě žije kolem třiceti bezdomovců. „K poslednímu říjnu jsme měli 36 klientů, dohromady od začátku roku evidujeme 439 návštěv,“ vypočetla Veronika Kuklová. „Máme nízkoprahové denní centrum, ti lidé k nám chodí, aby tady provedli hygienu nebo se u nás najedli. Snažíme se s nimi pracovat, i když v některých případech už moc udělat nejde, protože ti lidé nechtějí. Ve chvíli, kdy chtějí, tak jim určitě dokážeme pomoci ve spolupráci s úřadem práce,“ dodala Veronika Kuklová.

Tradiční akcí pro lidi bez domova je v Lanškrouně předvánoční setkání. Naplánováno je na 20. prosince. Ve dvouhodinovém programu vystoupí děti, na kytaru zahraje Jirka Hurych a připraven bude guláš.