„Mou hlavní specializací je maraton a horské běhy nebo běhy do vrchu. Letos jsem si chtěla posunout svůj osobní rekord. V zimě jsem proto absolvovala větší běhovou přípravu. Začátkem jara vznikly první potíže, kdy jsem při běhu z kopce měla již pocit nejistoty. Táhlo mě tříslo. Odjela jsem na soustředění a tam jsem u večeře jeden den zjistila, že už nemůžu odejít,“ řekla Michaela Mertová, která zejména za poslední dvě sezony sklízela úspěchy na domácícm i zahraničním poli a vloni zaběhla nejlepší český maratonský čas.

Léčba šitá na míru

„Únavová zlomenina jsou běžně vznikající mikrozlomeniny, trhlinky, které se ale v případě, že tělo nezvládá regenerovat, začínají rozšiřovat a další zátěží už by došlo k posunu a tam už by byl nutný chirurgický zákrok. Standardní pacient s takovým postižením by měl najet na dobrých šest týdnů na klidový režim a postavit se na berle, aby se tělo dokázalo zregenerovat. Přístup u vrcholových sportovců je kvůli tréninku zcela jiný. Tři měsíce klidu pro ně znamenají několik let zpět. Proto jsme hledali formu léčení takovou, aby objem zátěže zůstal pro sportovkyni víceméně stejný. Prvních šest dnů byla o berlích – tomu se zabránit nedalo, ta kyčel musela mít odlehčení. Ale v tom období už jsme povolili plavání nebo jízdu na kole, tedy jiný druh zátěže, takže tělo zůstalo v zápřahu. Po e–mailu jsme se co dva dny domlouvali o možných změnách – kdy více plavání, kdy více na kole, kdy už by bylo vhodné začít běhat třeba půl hodiny na měkkém povrchu,“ vysvětlil Jaroslav Pilný, vedoucí lékař Artroskopického centra sportovní traumatologie pardubické nemocnice.

"Únavová zlomenina není vůbec vidět na běžných rentgenových snímcích, takže normální ortopedické vyšetření ji neodhalí. Operace v našem případě nebyla nutná díky včasné a správně provedené diagnóze, kterou umožnila magnetická rezonance. Operace znamená zásah do svalů a tři čtyři týdny klidu a tím, že byla přesná diagnóza ona mohla za tři čtyři dny zatěžovat svaly jinou formou. Léčba tak probíhala jen změnou tréninkových metod. Kost ve stehně při každém doskoku nebo došlapu je zatěžovaná, při jízdě na kole nebo plavání svaly pracují stejně, ale opírají se jinam než na poškozené místo a tělo jej pak může v klidu regenerovat," dodal Pilný

Od dubna letošního roku byla na ortopedickém oddělení Pardubické krajské nemocnice léčena přední česká vytrvalkyně Michaela Mertová, která pro zranění způsobené intenzivním tréninkem nebyla schopna další zátěže. Mezi její nevětší úspěchy patří třetí místo na horském maratonu Zermatt Marathonu, nebo výborný výkon na 18. ročníku Jungfrau Marathonu, kde ve špičkové světové konkurenci obsadila 6. místo.
Doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph. D. po vyšetření a stanovení diagnózy ve spolupráci s trenérem navrhl alternativní způsob tréninku, tak aby mohla co nejrychleji opět závodit. Při léčbě nebyl ordinován klidový režim, jak bývá většinou zvykem, ale byla jasně určena metoda řízeného tréninku, kdy závodník nepřichází o natrénovanou fyzickou kondici. V současné době se vrací do plné zátěže a chystá se na podzimní závody včetně ultramaratonu.

Alice Štrajtová Štefková, mluvčí Pardubické krajské nemocnice