„V žádném případě to není proto, abychom rozzlobili naše spoluobčany, ale proto, že nemáme jiné východisko. Vláda se třeba mimo jiné rozhodla zrušit vratku spotřební daně za nákup nafty pro zemědělce. Zemědělci by tedy měli od příštího roku platit za jeden litr nafty o jedenáct korun více," řekla Jitka Janečková ze Zemědělského svazu Pardubice.

Reálně prý hrozí, že i kvalitní výrobky zlikviduje nekonkurenceschopnost českých zemědělců, kteří budou mít horší podmínky než jejich kolegové v sousedních státech Evropy.

„Prosíme naše spoluobčany o pochopení a podporu! Chceme vyrábět kvalitní české potraviny za stejných podmínek, jako v ostatních státech Evropské unie," podotkla Jitka Janečková.

Tři trasy

A kde tedy dnes hrozí, že uvíznete v koloně zemědělských strojů? Na Pardubicku by mělo na silnice vyjet 15 traktorů a dva koňské povozy. Zemědělci plánují průjezd Ostřetínem, traktory by se měly objevit také na trase mezi krajským městem a Starým Hradištěm. Pozor by si měli dát i řidiči mezi Lázněmi Bohdaneč a Rohovládovou Bělou.

Oproti jiným místům kraje ale vyjede na Pardubicku relativně málo zemědělských strojů. To třeba na Ústeckoorlicku by jich mělo být až 40.

LUKÁŠ DUBSKÝ