Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj gymnazisty s kvasinkami rodu Candida zaujal i Ameriku

Přelouč - Jan Blaha si z mezinárodní soutěže v Houstonu přivezl bronzovou medaili.

1.6.2016
SDÍLEJ:

Jan BláhaFoto: www.fvtp.cz

Vynikajícího úspěchu dosáhl Jan Blaha, student Gymnázia a Střední odborné školy Přelouč, na mezinárodní soutěži I-SWEEEP 2016 v americkém Houstonu. Uznání si získal jeho projekt zaměřený na boj s kvasinkami rodu Candida.

Na soutěž do Spojených států amerických postoupil přeloučský gymnazista jako vítěz Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. V kategorii Environment – Healthcare & Disiase Prevention se svým projektem Karbonická anhydráza Nce103p patogenní kvasinky Candida parapsilosis získal v konkurenci téměř 200 soutěžících z celého světa bronzovou medaili.

„Kvasinky rodu Candida mohou způsobit závažné systémové sepse, které se v současné době jen velmi obtížně léčí. Úmrtnost postižených, především pacientů s oslabenou imunitou, dosahuje až 60 procent," vysvětlil Jan Blaha, proč je výzkum v této oblasti hodnocen jako vysoce potřebný a samotná práce jako velmi užitečná pro praktické řešení problematiky.

Velkému úspěchu předcházela celoroční systematická práce v laboratoři chemie a biologie gymnázia i v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky a také na Univerzitě Pardubice.

Do soutěže byl Jan Blaha nominován asociací AMAVET, která vyhledává a rozvíjí mládež s vědeckým a technickým nadáním.

„Ukazuje se, že pořádání soutěží, kde se setkávají talentovaní studenti, má smysl. Pro mladé nadšené vědce je to šance, jak se poměřit s kolegy a třeba i nastartovat kariéru. Každoročně se na nich objevuje řada nejen zajímavých, ale hlavně užitečných projektů z různých odvětví. Výzkum Jana Blahy je typickým příkladem, neboť by v budoucnu mohl pomáhat k záchraně životů," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Festival vědy a techniky
Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET společně s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice a dalšími spolupořadateli vyhlásili ve školním roce 2015/2016 již IX. ročník soutěže Festival vědy a techniky po děti a mládež v Pardubickém kraji, která je součástí programu rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory. Cílem je podněcovat co nejvíce starších žáků a středoškoláků prostřednictvím řešení vědeckých projektů k odhalování a rozvíjení jejich tvůrčích schopností.

Autor: Redakce

1.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení