Pře o vypouštění rtuti z elektrárny ve Chvaleticích má další pokračování. Tentokrát však není ústředním bodem ovzduší, ale voda.

Ještě předtím, než Ministerstvo životního prostředí definitivně rozhodne o výjimce z budoucích evropských limitů pro emise rtuti a oxidů dusíku do ovzduší, uspěli u státních úředníků aktivisté s námitkou proti zvýšení emisních limitů pro vypouštění odpadních vod. Detašované ministerské pracoviště v Hradci Králové zrušilo povolení Pardubického kraje vypouštět větší množství rtuti a dalších škodlivin z elektrárny do Labe.

Ilustrační foto.
Policie opět vyšetřuje nemocnici kvůli dítěti

Nové řízení

Podle Laury Haiselové z právnické organizace Frank Bold, která rozhodnutí kraje napadla, bude muset pardubické hejtmanství o tomto bodu znovu rozhodovat. Do té doby by se podle ní měla elektrárna zdržet vypouštění emisí do Labe. „Tentokrát musí krajský úřad zohlednit připomínky České inspekce životního prostředí, přizvat do řízení spolky a obce a bude se muset řádně zabývat vlivem emisí na lidské zdraví a životní prostředí,“ uvedla Haiselová.

Verdikt hradeckých úředníků přivítal i zástupce Greenpeace Lukáš Hrabálek. „Aktuální rozhodnutí ministerstva nám dává naději, že by se přezkoumání či zrušení mohla dočkat i výjimka pro elektrárnu Chvaletice pro vypouštění rtuti a oxidů dusíku do ovzduší. Dávalo by to smysl, protože i tam krajský úřad pochybil,“ řekl Hrabálek.

Podle elektrárny je celý humbuk kolem rozhodnutí ministerstva ze strany ekologických aktivistů naprosto bezdůvodný. O navýšení emisních limitů totiž energetický podnik prý zažádal preventivně kvůli loňskému suchu.

Vrah dítěte před soudem v Pardubicích, který rozhodl o jeho vzetí do vazby.
Zabil syna. Soudu se však vyhne

Špatná kvalita

„Labe mělo slabý průtok a voda k nám do elektrárny již vstupovala ve velmi špatné kvalitě. Dokonce nastaly i situace, kdy voda z řeky na vstupu do elektrárny již překračovala limity,“ informovala mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová a dodala, že povolení elektrárny pro vypouštění odpadních vod stále platí. „Stávající povolení totiž dle vodního zákona nezaniká, dokud nebude o žádosti pravomocně věcně rozhodnuto. Provoz elektrárny tedy nebude nijak omezen,“ uvedla mluvčí.

Podle vedení elektrárny Frank Bold šíří poplašnou zprávu o neplatném povolení. „Pokud jde zástupcům Frank Bold skutečně o čistou vodu, mám pro ně skvělou zprávu. Díky mechanickému čistění a boční filtraci vypouštíme do Labe čistší vodu, než z něj odebíráme, a to dokonce po větší část roku,“ dodala Sáričková Benešová.

V současné době vedení elektrárny rozhodnutí analyzuje a zvažuje další procesní kroky. „V následujícím období poskytneme úřadu stejně jako dosud maximální součinnost, aby mohl kvalifikovaně vypořádat námitky v rozhodnutí ministerstva a vydat nové rozhodnutí,“ konstatovala mluvčí elektrárny.

Ilustrační foto.
O kominíky je nouze. Pozor na ty falešné