(*První dva dokumenty jsou ve formátu PDF - při problémech pro prohlížení doporučujeme kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit z nabídky možnost uložit cíl jako / uložit odkaz jako a otevřít až po stažení do počítače)
Vedení Pardubického kraje, které bojuje za zachování traumacentra a onkocentra v pardubické krajské nemocnici, pohrozilo právními kroky. Statut prestižních specializovaných center jim v závěru loňského roku zrušil dnes už bývalý ministr Tomáš Julínek.
„Už si nebudeme hrát s ministerstvem, které nám odmítá poskytnout znění celého auditu, na slepou bábu. Je možné, že ministerstvo dokonce ani žádný audit nemá, jen povrchní prezentaci na internetu, jinak by ho přece netajilo. Zato my ano. Máme oponentní posudek, který nyní předložíme nové ministryni,“ uvedl hejtman Radko Martínek.
Kraj doufá, že ministryně Daniela Filipiová bude mít k záležitosti jiný přístup než Julínek. Pokud ne, hodlá kraj spor o traumacentrum a onkocentrum hnát až k premiérovi, v mezní možnosti se obrátit dokonce na soud.
Za hranicí zákona
„To, co nám přišlo jako Osvědčení o nesplnění podmínek poskytování onkologické a traumatologické péče nejvyššího stupně, není osvědčení, ale rozhodnutí. Je to patrné už na první pohled a je to protizákonné. Zvažujeme proto právní kroky. Rozhodnutí navíc nejsou opřena o žádný právní předpis. Pouze odkazují na Věstník Ministerstva zdravotnictví, v němž jsou publikována metodická doporučení a pokyny,“ dodal hejtman.
Pro kraj smutná zpráva je známá už od poloviny prosince, oficiálně se to Pardubice dozvěděly před týdnem.
„Vzhledem k blízkosti a nenaplněné kapacitě Traumacentra Fakultní nemocnice Hradec Králové se jeví existence dvou center pro spojené regiony Pardubického a Královéhradeckého kraje jako iracionální,“ uvedla ředitelka odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Stanislava Pánová.
K samotné kvalitě péče v Pardubicích nemá Česká onkologická společnost, která se na údajném auditu podílela, výhrady.
V rozhodnutích o zrušení statutů obou center však došlo k odborným pochybením i podle ředitele nemocnice Josefa Šimurdy a dalších pardubických odborníků. Forma „osvědčení“ podle nich naštěstí nemá právní sílu, je to pouze metodické doporučení a nemusejí se jím řídit.
Péče jako doposud
Ani od VZP zatím zdravotníci žádný signál k omezení péče nedostali. Takže léčí dál ve stejném rozsahu jako doposud.
„V ministerském průzkumu traumacentra a onkocentra došlo k řadě odborným pochybením. My jsme si neuzurpovali právo na všechna oddělení péče a všechno v superkvalitě. Ale nejde ze dne na den přestřihnout několikaletý vývoj,“ řekl ředitel nemocnice Josef Šimurda.
Od počátku roku však nedošlo v onkocentru ani v traumacentru navzdory dřívějším spekulacím k žádnému poklesu péče, jak potvrdil i ředitel Šimurda. Podle rozhodnutí ministerstva má být zhruba desetina pacientů s nejhoršími diagnózami z obou center nově transportována do královéhradecké fakultní nemocnice. Tamní specializovaná centra péče mají být spádová pro celé východní Čechy.
Petici proti zrušení traumacentra a onkocentra v Pardubicích podepsalo už kolem 25 tisíc lidí.
Nemocnice přijde o dotace z EU
Kromě nutnosti zachování traumacentra pro „obyvatele kraje“ pardubičtí odborníci ani městští či krajští politici zatím nepředložili žádné jiné argumenty.
„Skutečnost, že 25 km od Pardubic, v Hradci Králové, existuje srovnatelně kvalitní pracoviště není důvodem, proč by občané Pardubického kraje neměli mít přístup ke kvalitní onkologické péči,“ prohlásil primář onkologického centra Jaroslav Vaňásek.
Jeden, finančně až příliš jasný důsledek tady ale je: Nemocnice ztratí šanci na velkorysé dotace z EU.
Jenže i k tomu si hejtman Radko Martínek přisadil. „Zjistil jsem, že jsou porušovány pravidla při jejich přidělování. Říkám to jako bývalý ministr pro místní rozvoj, které mělo tyto dotace na starosti,“ hřímal včera hejtman.
„Mluví se o tom, že každé onkocentrum by mělo mít spádovost pro milion obyvatel ža že tudíž dvě ve východních Čechách jsou prostě moc. Ale naše pardubické centrum má spádovost i pro část středních Čech, celkem zahrnujeme region s tři čtvrtě milionem obyvatel,“ sdělil zástupce společnosti Multiscan, která provozuje pardubické onkocentrum.
„Kolem rušení center neproběhla žádná věcná debata,“ přidal se vicehejtman Roman Línek.
Ukazuje se, že hradecká fakultní nemocnice, která se má stát jediným špičkovým pracovištěm pro celé východní Čechy, bude mít minimálně na onkologii dostatečné kapacity pro pacienty z Pardubického kraje.
„Pokud budeme z Pardubického kraje přijímat opravdu jen 10 procent pacientů s nejnáročnějšími diagnózami, půjde hlavně o biologickou léčbu, tak pak ano. Na to jsme připraveni,“ uvedl již dříve ředitel Leoš Heger.
Problematická ovšem může být kapacitní připravenost hradeckého traumacentra. Ačkoliv je to do fakultní nemocnice z kteréhokoliv konce Pardubického kraje časově skoro stejně daleko jako do pardubické nemocnice.
V čem pardubické kliniky podle Julínka nejvíc pohořely?
TRAUMACENTRUM:
* Nezajištění celého spektra traumapéče nejvyšší ho stupně.
* Urgentní příjem nesplňuje technické a personální požadavky.
* Personální zajištění traumacentra nevyhovuje předepsaným požadavkům na komplexní řešení polytraumat.
* Teritoriální kritérium, kdy vzhledem k blízkosti a nenaplněné kapacitě
* Traumacentra FN Hradec Králové (méně než 20 km) se jeví existence dvou center pro spojené regiony Pardubického a Královéhradeckého kraje jako iracionální.
ONKOCENTRUM:
* Chybí akreditace na vzdělávání v oboru klinická onkologie.
* Není k dispozici centrální ředění cytostatik.
* Není zajištěna dostatečná lůžková kapacita.
* Není k dispozici onkogenetická péče.
* Není zajištěna psychologická péče.
* Je nízká publikační a výzkumná činnost.
* Z hlediska regionálního není existence komplexního onkologického centra (KOC) v Pardubicích opodstatněna – vzhledem k blízkosti KOC FN Hradec Králové (do 20 km) a celkovému spádu pro oba kraje 1,04 mil obyvatel. Doporučení České onkologické společnosti je 1 centrum na 1 mil. obyvatel.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Pardubická krajská nemocnice, a. s. – péče o poraněné v r. 2008
- JIP chirurgie 21
- ARO 8
Počet lékařů: - oddělení úrazové chirurgie 7 + 1 externí (atestace – 5)
- oddělení všeobecné chirurgie 13
- ortopedie 11
- ARO 24
- neurochirurgie 4
- stomatochirurgie 3
- ORL 12
Počet hospitalizovaných pacientů: traumatologie 1401
ortopedie 235
Počet polytraumatizovaných: 93
Počet operací pro úraz: traumatologie + ortopedie 1579
neurochirurgie 85
Počet ambulantně ošetřených pacientů s úrazem: 26 116
TC jako celek je v současné době plně funkční a splňuje až na 2 výjimky podmínky požadované MZ a odbornou společností. Jsou to: nepřítomnost kardiochirurgie (Brno-Bohunice,Liberec!!!) a vzhledem k odchodu 2 cévních chirurgů nedostupnost cévního chirurga 24 hod. denně po přechodnou dobu v roce 2008. V současné době je smluvně zajištěna cévní příslužba 4 cévních chirurgů, kteří mají úvazek 0,2 v nemocnici, jeden všeobecný chirurg je v přípravě na atestaci z cévní chirurgie v roce 2009 a v jednání je nástup 2 cévních chirurgů na úvazek 1,0.V ponechaných centrech je cévní chirurgie řešena také formou cévní příslužby.Dále neprovádíme složité replantace končetin( Liberec!!!), což jsou případy zcela raritní a velmi dobře spolupracujeme s centrem pro mikrochirurgii na Královských Vinohradech v Praze. Tato položka však v hodnotících parametrech MZ není!!!
Pardubická krajská nemocnice doposud neobdržela v písemné či jiné podobě výstup auditu MZ, který ji nyní prakticky nenávratně vyřadil ze sítě center a zbavil dotace z IOP.
Aktuální situace traumatologického a onkologického centra Pardubické krajské nemocnice, a. s.
Pardubice - Pardubický kraj bojuje za zachování traumacentra a onkocentra, dvou špičkových pracovišť v Pardubické krajské nemocnici, a. s. Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek bude v pátek osobně informovat ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou o skutečném stavu odborných pracovišť v oboru traumatologie a onkologie, který byl audity Ministerstva zdravotnictví ČR zkreslen. Předá ji Memorandum o zachování onkologického centra Pardubické krajské nemocnice, a. s. Pardubický kraj zvažuje právní kroky, neboť rozhodnu tí nejsou opřena o žádný právní předpis, pouze odkazují na Věstník Ministerstva zdravotnictví, v němž jsou publikována metodická doporučení a pokyny.
„Pardubická krajská nemocnice, a. s., obdržela Osvědčení o nesplnění podmínek poskytování onkologické péče nejvyššího stupně a Osvědčení o nesplnění podmínek poskytování traumatologické péče nejvyššího stupně. Na první pohled je však zřejmé, že se nejedná o osvědčení, jak uvádí Ministerstvo zdravotnictví, nýbrž o rozhodnutí, kterými Ministerstvo zdravotnictví ruší nemocnici statut traumacentra a statut Komplexního onkologického centra, navíc se zpětnou účinností (vydáno 13. 1. 2009 a 19. 1. 2009 s účinností od 1. 1. 2009),“ uvedl hejtman Radko Martínek. Radní pro zdravotnictví Pk Markéta Tauberová zdůrazňuje, že doposud Pardubický kraj a Pardubická krajská nemocnice, a. s.,neobdržely výsledky auditů, na základě nichž byly vydány věstníky definující specializovanou péči. „Místo toho zaslalo Ministerstvo zdravotnictví osvědčení o nesplnění podmínek poskytování onkologické a traumatologické péče nejvyššího stupně. Důvody uváděná v osvědčení zpochybňujeme, protože nejsou zcela pravdivé,“ sdělila radní Tauberová. Přestože ředitel Pardubické krajské nemocnice, a. s., Josef Šimurda obdržel z ministerstva zdravotnictví oficiální oznámení o odebrání statutu Komplexního onkologického centra a nesplnění podmínek poskytování traumatologické péče nejvyššího stupně, poskytuje krajské zdravotnické zařízení stále stejnou péči v nezměněné podobě.