Proti původním předpokladům je prý největší riziko nálezu nevybuchlých bomb u Parama očekáváno od úterý 5. března po dobu deseti dní. Stejně velké riziko pak bude hrozit i o měsíc později, tedy od 5. dubna. A to po dobu pětadvaceti dní.

U chemičky pokračují již čtvrtý týden výkopové práce, které mají sanovat území od ropných látek. „Stavební firma zatím kope hluboké jímky, od března ale začne pracovat na desítky metrů dlouhých drenážích a riziko nálezu pum se tak zvětší," uvedl vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl.

„To je období, kdy to riziko bude asi největší. Pokud se kope na malé ploše, tak je to dobré, jak se ale začne kopat 30 a 90 metrů, ta pravděpodobnost je pochopitelně daleko větší. To horší období nás teprve čeká," dodal Jiří Kyncl.

Informace nechybí

Pardubická rafinerie Paramo byla za druhé světové války cílem náletů spojenců. Desítky bomb ovšem nevybuchly. Kdyby se našla nevybuchlá puma, musí se evakuovat až 10 tisíc lidí. Podle Jiřího Kyncla město udělalo maximum, aby lidé měli dostatek informací.
„Pořádali jsme besedy, dali informace na internet, odpověděli na desítky e-mailů," sdělil Jiří Kyncl. „Osvěty šlo relativně dost, je na každém, jak s informacemi naloží," poznamenal starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek.

Nicméně Jiří Kyncl si nedělá iluze o tom, že by se tím lidé nějak zvlášť zabývali. Zájem je podle něj malý a informace začnou shánět, až po případném vyhlášení evakuace.
Kvůli případnému riziku nálezu bomb zkoušku sirén první středu v měsíci nově doprovází hlášení, že nejde o skutečnou výstrahu. Navíc zkušební zvuk je nepřerušovaný, oznámení poplachu oznamuje kolísavá siréna.

„Doma dobře rozhlas slyšet není, ale lidé uslyší tón výstrahy a musí vyjít ven, aby si zprávu poslechli. Nebudu tvrdit, že je rozhlas všude stoprocentně slyšet," řekl Kyncl.

Město se postará

Podle něho se o evakuaci hodně zajímají děti starších lidí. Město má jejich čísla mobilních telefonů a pošle jim zprávu, aby mohly seniory včas odvézt do bezpečí.
Pokud rodina bydlí daleko od Pardubic, postará se o nemohoucí obyvatele město. Zdravotníci je odvezou například do Pardubické krajské nemocnice nebo do penzionu pro seniory na Dubině.

„Věci již mám u dcery na Dubině. Bydlím u dopravního podniku, tam nasednu na trolejbus. Mám hrůzu z toho, kdyby něco našli. Zažila jsem všechny nálety na Pardubice. Byla jsem v hlídkách, věděla jsem, že když zahoukají, musím se hned sbalit, vzít mrňata od sousedů a odvézt je do krytu," podotkla třiaosmdesátiletá seniorka, která žije v Teplého ulici, tedy v zóně II – 1100 metrů od případného nálezu bomby.