Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borisi Golovi se splnil sen. Z ponorky sledoval vrak křižníku

Pardubice - V Jadranském moři se expedice s mezinárodní účastí potápěla k lodi Giuseppe Garibaldi, jež skončila na dně za první světové války

14.12.2009
SDÍLEJ:

Expedice k potopenému italskému křižníku Giuseppe GaribaldiFoto: Archiv Borise Gola

Nestává se příliš často, aby se někomu vyplnil sen z kategorie nesplnitelných. V dubnu roku 2008 se mi jako prvnímu podařilo nedaleko chorvatského Cavtatu nalézt vrak italského křižníku Giuseppe Garibaldi potopeného českým ponorkářem Rudolfem Singule.
V září téhož roku odjela do Cavtatu velká a velmi nákladná expedice českých technických potápěčů, aby vrak nalezené lodi podrobně nafilmovala a nafotila. Bohužel nás postihla velmi tragická událost. Při této expedici zemřel na selhání srdce náš kamarád, potápěč Honza Otýs. Chorvatské úřady ihned celou expedici ukončily. Následovalo vyšetřování, soudy, pokuty a nakonec zákaz pobytu na tři měsíce.
V srpnu letošního roku ohlásili Chorvaté s velkou slávou objevení již dávno objeveného křižníku Giuseppe Garibaldi. V tisku se objevily první snímky vraku křižníku, na internetu kolovalo video z podařeného ponoru. Nikde ale ani slovo o Češích, kteří vrak objevili už před rokem. Jenom list Svobodna Dalmacija uveřejnil malinkou zprávičku o tom, že Chorvati nalezli vrak přesně na souřadnicích, které předtím zveřejnili na svých stránkách Češi. To bylo všechno. Tohle mě tak trochu mrzelo. Hlavně kvůli Honzovi.

V neděli 15.listopadu odpoledne (přesně na moje narozeniny) mi volal můj chorvatský přítel Kruno Zubčič z Archeologického institutu v Zagrebu a tlumočil mi oficiální pozvání na mezinárodní archeologicko-potápěčskou expedici k vraku italského křižníku. Byl jsi první kdo ho našel, tak by si tu měl být. Jo,bude tam miniponorka a expedice začíná 22. 11, rozhodni se, večer Ti zavolám ! Jeho slova mě doslova poslala do kolen. Tohle by mě ani v tom nejtajnějším snu nenapadlo. Tady nebylo o čem přemýšlet. Několik telefonů a v sobotu odjíždím s kamarádem Petrem Stejskalem, mimochodem, Petr byl prvním potápěčem, který se na Garibaldiho ponořil a vraku se dotkl, za Dubrovník do Cavtatu.

22. 11. dopoledne stojíme na nám dobře známém místě v Cavtatském přístavu. Pořád tomu ještě nemohu uvěřit. Není to nějaký žert? Postupně přijíždí další členové expedice, Chorvati a Italové, přijíždí moderní expediční loď. Jenom tu miniponorku nikde nevidím. Jedeme se ubytovat do Molunatu. Počasí je nádherné. 18-20 stupňů je i na listopad tady na jižním Jadranu neskutečně teplo. V Neretvanském údolí dozrávají mandarinky. Klid, ticho, žádný turista. Prostě paráda.

Ráno 23. 11. se nestačím divit. Před domem stojí zaparkované auto a na přívěsu má ponorku. Skutečnou, malou, žlutou ponorku. Nevycházíme z údivu. Dva kamarádi si řekli, že si splní sen a postaví si ponorku. Ne model, ale skutečnou, funkční ponorku. No a postavili. Za necelý rok doma v garáži! A teď tady všichni ještě rozespalí na ten jejich výtvor čučíme. Hele, technická - v jaký hloubce že leží ten Garibaldi? Ve 125 metrech, Petře, odpovím. Hm, tak to Ti přeju, řekne Petr a jde se mýt. Dopoledne dovezeme ponorku do přístavu, spustíme na vodu a ejhle, ono to plave, potápí se a dokonce se vynořila. Skvělý, odpoledne ji vyzkoušíme na větší hloubce. Odpoledne se potopí na větší hloubce. Hodinu se nic neděje, potom ponorka vystřelí na hladinu jako špunt z lahve. Vyleze usměvavý Stefan a hlásí, že mají hloubkový rekord – 110 metrů. Skvělý !!

24. 11. naše expediční loď vleče ponorku na desetimetrovém laně na pozici potopeného křižníku. Má se uskutečnit první ponor k vraku. Přibližně hodinový ponor absolvuje s oběma Němci i Kruno. Po vynoření nemůže chvíli mluvit, ale vrak tam skutečně je.
25. 11. ráno opět vlečeme ponorku na pozici vraku. První, asi 20 min. ponor absolvuje Kruno – společně překontrolují nový reflektor, který jsme večer na ponorku přidali. Je středa 25. listopadu 2009, 14.30 hodin. Ponorka kotví u boku naší lodi. Beru kameru a pomalu prolézám úzkým vstupem do ponorky. Pohled na kamarády, na modrou oblohu a vsoukám se do prostoru o velikosti malé výtahové kabiny. V ponorce budeme tři. Já ležím na boku, Emil, ten ovládá boční motory, sedí vpravo, a Stefan, ten ponorku řídí a sedí pod kopulí v horní části ponorky. Začíná ponor . Do hloubky cca 40 m nás doprovází dva potápěči. Petr pod vodou fotí, potom zamává a nás už čeká sestup do tmy v hloubce 120 m. Asi po 12 minutách se ponorka zastaví a rozběhnou se boční motory. Najednou se před předním průhledem objeví vrak křižníku. Tají se mi dech. Tak tady je, 111 metrů dlouhý křižník.

Opět, jako před rokem, si mohu pomyslet – Mám Tě!! Pomalu se pohybujeme podél vraku lodi. Leží na boku, je obrostlý, jsou na něm zachyceny rybářské sítě. Objevuje se ohromná díra v boku lodi. Sem tedy křižník trefila torpéda vyslaná v roce 1915 z ponorky U4 českým ponorkářem Rudolfem Singulem! Čas utíká rychle, nestačíme ho ani sledovat. Doplaveme až na konec vraku, vrátíme se ještě kousek zpátky a jdeme na vynoření. To trvá asi 7 – 8 minut. Už vidím hladinu. Bože, byli jsme u vraku celých 80 minut ! Emil huláká z ponorky – to je rekord – sedli jsme až na dno 125 m hluboko a ponor trval 80 minut! Gumový člun nás doveze k lodi. Gratulace, rozhovory, několik fotografií. Jsem první Čech který sestoupil v miniponorce k vraku válečné lodi do hloubky 125 m a pobyl tam celých 80 minut!

Je čtvrtek ráno 26. 11. a ponorka opět míří na moře. Tentokrát k vraku italské obchodní lodi potopené německými letadly v roce 1943 nedaleko pobřeží. Hloubka ponoru bude asi 80 m. My s Petrem se loučíme s kamarády a kolegy a vyrážíme na cestu domů. Čeká nás celých 1370 km.

Kdyby mi někdo řekl o tom, že se v miniponorce ponořím k vraku válečné lodi, myslel bych si o něm, že není normální. A přece se to stalo, splnil se mi sen, o kterém jsem ani nesnil!

Boris Gol,námořní historik

Autor: Petr Doubrava

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení