„Návštěvníci se projdou mimo jiné po modřínových šiškách, borové kůře, dvou druzích písku, vrbovém proutí, kačírku nebo hebkém mechu. Kromě okouzlujícího výhledu z valů si tak užijí i smyslový vjem z doteku svých chodidel s různými přírodními materiály v relativně bezpečném terénu,“ popsal vedoucí přírodovědného oddělení muzea Jan Dolanský. Stezka vznikla na druhém rondelu, který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, zážitek lze tedy snadno spojit i s piknikem.

Součástí stezky jsou informační cedulky, kde se návštěvníci dozví zajímavosti o jednotlivých přírodních materiálech. „Zda se chozením naboso po takové stezce povzbuzuje látková výměna, oběhová soustava, svěžest celého těla i dobrá nálada, musí návštěvníci posoudit sami,“ dodal Dolanský.

Na zámeckých valech mohou návštěvníci také obdivovat dvě pernštejnská děla, studovat naučnou stezku o historii zámku a přírodě zámku a okolí (část je součástí systému Natura 2000) a se setkat s pávy a kozami, které jsou na valech chovány. Nechybí tu ani hmyzí domeček.