Vrcholem akce bude sobotní hraná bitva na téma Ostravská operace na jaře 1945, řekl na dnešní tiskové konferenci Martin Ráboň z klubu vojenské historie Army Fort Brno, který je jedním z pořadatelů.

"Tato událost z hlediska našich novodobých dějin představuje největší bitvu na našem území. Nasazením sil obránců i útočníků šlo o akci, kde bojovalo nejvíce jednotek, techniky a účastnilo se nejvíce sil. Operace byla velice těžká, protože německá armáda měla dost času na přípravu velmi odolného obranného postavení, které mimo jiné využívalo i bývalé československé opevnění," řekl Ráboň.

Právě na Králicku je velmi zachovalá pevnostní linie z dob před druhou světovou válkou. První vojensko-historická akce se zde konala u velké dělostřelecké tvrze Bouda v roce 1999, později se přesunula ke Králíkům.

Program Cihelny začíná již v pátek 17. srpna. Na dopoledne je naplánována jízda historické vojenské techniky obcemi kolem Králík, odpoledne bude patřit veřejnému nácviku hlavního programu, večer čeká diváky na Velkém náměstí vojenská dechovka, zábavný pořad a Ivan Mládek se svou Čundrcountryshow. Druhý den vypuknou v 10:30 boje Ostravská operace, po ní představí armáda současnou vojenskou techniku včetně průletů letadel, seskoků parašutistů nebo výcvik psů. Návštěvníky čeká odpoledne ještě jedna bojová ukázka historických klubů US Army s názvem "Na cestě do Říše - podzim 1944" a repríza Ostravské operace.

V neděli mohou návštěvníci navštívit muzea československého opevnění v Králické pevnostní oblasti či Vojenské muzeum Králíky. Na tvrz Bouda bude jezdit zvláštní autobusová linka se zastávkami u bodů opevnění, odvážnější milovníci vojenské historie se mohou nad linií opevnění proletět ve vrtulníku.

"Za Armádu ČR se akce zúčastní 287 osob, dále asi 70 kusů techniky, pět vrtulníků a dva letouny L39," řekl zástupce velitele Sil podpory a výcviku Antonín Pugzík. Historické ukázky zajišťují dobrovolníci z klubů vojenské historie z celé republiky, přijet by jich mělo přes 200 v uniformách wehrmachtu, sovětské, britské a americké armády. Pořadatelé si účastníky bitev vybírají. "Na Cihelnu se zve, na Cihelnu se nejezdí," uvedl Ráboň, podle nějž je nutné udržet věrnost a standard v dobové výstroji a výzbroji.

V posledních letech se na akci Cihelna sjelo vždy kolem 10.000 diváků. Králická pevnostní oblast je turisticky velmi atraktivní, ročně ji navštíví zhruba 45.000 lidí, čímž patří mezi nejnavštěvovanější památky v Pardubickém kraji.