Pláštěnky, igelitové pytlíky a gumičky. Na výlet do času studené války zve v sobotu 12. srpna Branný den na pardubickém zámku. Připomene neoblíbené školní branné dny, před hradbami předvede ležení civilní obrany, při komentovaných prohlídkách zavede do útrob tajemného krytu civilní obrany a nezapomene ani na aktivity pro děti.

Od 10 do 18 hodin se návštěvníci seznámí s historií civilní obrany a studené války a poznají aktuální prostředky ochrany obyvatel. Na akci je vstup zdarma, ale místa na prohlídkách je nutné předem rezervovat. Akce začíná v 10 hodin programem pro děti, které zažijí „branný den“.

Slavnostním vyhlášením Cen Františka Filipovského provede i letos Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace.
Přelouč už se chystá. Ceny za mistrovství převezmou herci Štěpnička a Vlasák

Kryt civilní obrany ve valech renesančního zámku je mimořádná technická památka, která připomíná temná 50. léta a historii světa rozděleného železnou oponou. „Děti si vyzkouší práci velitelského štábu, radiometristy, spojaře i příslušníka odmořovací čety, dozví se, jak kryt chránil proti radiaci i jakou sílu měly atomové pumy. Zájemci si mohou nasadit plynovou masku a pláštěnku, stejně jak to bývalo při opravdových branných dnech,“ uvedl vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Matěj Bekera.

Military klub Ostřešany bude mít po celý den před bojovým vchodem své ležení, kde představí pozorovatelny civilní obrany s 3D modelem objektu, zbraně a dobové přístroje. Rescue info,spolek pro ochranu obyvatel, návštěvníky seznámí se současnou civilní obranou včetně informací o sirénách, tísňovém volání a evakuacích.

Rezervace nutná

Ve 13, 15 a 17 hodin jsou připravené zážitkové prohlídky krytu, při nichž budou k vidění jednotliví příslušníci krajského velitelského štábu civilní obrany při práci. Návštěvníci si prohlédnou dobové vybavení a dozví se historii zámeckého krytu. Z důvodu omezené kapacity prohlídek a programu pro děti je nutné si předem rezervovat vstupenky na e-mailu rezervace@vcm.cz nebo na telefonním čísle 773 819 028.

Branný den pořádá už potřetí Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Military klubem Ostřešany a spolkem Rescue info.